EU strahuje od novog vala izbjeglica iz Turske
I čelnici Evropske unije su se jutros izjasnili o situaciji u Turskoj i dali potporu demokratski izabranoj vlasti te države, na čijem je čelu predsjednik Recep Tayyip Erdogan. Iako Evropska unija ima puno primjedbi na ponašanje njegove vlasti, pogotovo zbog gušenja medijskih sloboda i ljudskih prava, u ovom slučaju su mu jer se radi o poštivanju osnovnog načela demokracije.
Kako su lideri EU trenutno u Ulan Batoru u Mongoliji gdje se održava summit ASEAN-a, od tamo je stigla i prva EU reakcija na neprilike u Turskoj. U zajedničkom saopćenju predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk, predsjednik Europske komisije Jean Claude Juncker i visoka predstavnica za evropsku politiku i sigurnost Federica Mogherini pozvali su na poštivanje ustavnog poretka države.
“Turska je ključan partner Evropske unije, EU u potpunosti podupire demokratski izabranu vladu, državne institucije i vladavinu prava. Pozivamo na brzi povratak ustavnog poretka. Nastavljamo pažljivo pratiti razvoj događaja i koordinirati među 28 EU država članica” kaže se u priopćenju.
Evropskoj uniji najmanje što u ovom trenutku treba je haos i nestabilnost u Turskoj. Tek je počela provedba sporazuma s tom državom o rješenju migrantske krize. Zaustavljen je val izbjeglica koji je iz Turske ulazio u Grčku, a zatim zapadno balkanskom rutom nastavljao put prema zapadu Evropske unije. EU je blizu i odluke o ukidanju viza za državljane Turske, što je dio tog sporazuma, a nova poglavlja u pristupnim pregovorima Turske i EU su otvorena. Kriza koja je nastala pokušajem državnog udara sada dovodi do nove nesigurnosti u Turskoj i nepredvidljivosti budućih odnosa.
EU se boji da bi zbog tog haosa mogao krenuti novi val izbjeglica iz Turske ili preko Turske, gdje se nalaze milioni sirijskih izbjeglica. Neki diplomati se pribojavaju da će i Erdogan, ako sada iskoristi pokušaj puča za osvetu protiv političkih protivnika, prouzročiti unutarnji sukob zbog kojeg bi i sami turski građani mogli tražiti azil u državama zapadne Evrope.
Turska je pregovore o članstvu u EU otvorila 4. oktobra 2005. godine, isti dan kada i Hrvatska. Dok je Hrvatska cijeli proces dovršila prije tri godine, kada je pristupila Evropskoj uniji, Turska se nije daleko odmakla. Ona dosad nije otvorila niti polovinu pregovaračkih poglavlja, a sve je više onih u EU koji sumnjaju da će ikad ući u EU. Sadašnja situacija će svakako dati povoda onima koji ne žele vidjeti Tursku kao buduću članicu. No, s druge strane, zbog svoje geostrateške važnosti Turska je Evropskoj uniji ključna u suočavanju s najvećim izazovima, od migracija do borbe proitiv terorizma.
Jedan od uvjeta koje je Turska morala ispuniti da bi uopće otvorila pegovore s EU je bilo smanjenje ovlasti za vojsku u toj državi.