Sarajevo: Svakim danom sve više turista

Biznis
Sarajevo: Svakim danom sve više turista
Turistička sezona u Kantonu Sarajevo već je dobila status uspješne, a turista je više u odnosu na prošlu godinu i to za oko devet posto. Iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma kažu da još treba raditi, a Turistička zajednica kao problem navodi ilegalna noćenja.

Turistička sezona u Kantonu Sarajevo već je dobila status uspješne, a turista je više u odnosu na prošlu godinu i to za oko devet posto. Iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma kažu da još treba raditi, a Turistička zajednica kao problem navodi ilegalna noćenja.
 

Tri zakona

Živa, visoko u termometru, nije uspjela pokvariti planove turista iz cijelog svijeta kada je u pitanju Sarajevo. Grad je posjećeniji za skoro 10 posto više nego prošle godine, a onih koji noć provedu u glavnom gradu je za 11 posto više. No, ove brojke su nepotpune jer je veliki broj onih koji ne prijavljuju svoje smještajne kapacitete i broj gostiju na noćenju.

Kako je kazala portparol Turističke zajednice Kantona Sarajevo Asja Hadžiefendić-Mešić, potpune informacije izostaju zbog neefikasnosti kontrolnih mehanizama.

- Kod nas je tako da samo pravna lica prijavljuju goste, a fizička ne. U odnosu na prošlu godinu za oko 11 posto je više noćenja, a ta brojka bi bila i daleko veća da imamo tačne informacije - kazala je Hadžiefendić-Mešić.

Pojašnjava da se turisti u glavnom gradu zadržavaju u prosjeku dvije noći, a najveći broj neregistriranih u Kantonu Sarajevo dolazi iz arapskih zemalja, koji ostaju od 15 do 30 dana, te se njihov boravak ne prijavljuje.

Federalna ministrica turizma i okoliša Edita Đapo je kazala da je uređivanje turističkog sektora uvjetovano sa tri zakona.

Obrazovan kadar

- Radimo na tri zakona koji reguliraju ovu oblast, a to su Zakon o turizmu, Zakon o boravišnoj taksi i Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti. Tako ćemo regulirati status turističkih zajednica, odnosno postojat će mogućnost da se one organiziraju na općinskom, međuopćinskom, kantonalnom i federalnim nivou - kazala je Đapo.

Bez obzira na povećanu zainteresiranost na našu zemlju, kako je kazala Đapo, još puno posla čeka, a prvenstveno poboljšanje infrastrukture, uvođenje turističkih paketa. No, kako je istakla, prvo se treba poraditi na pojačanoj inspekciji kako bi subjekti koji se bave turizmom bili pod kontrolom. Dodala je i da nam je potreban obrazovan kadar iz turističkog i ugostiteljskog sektora, kako bi naša zemlja pratila svjetske trendove.

Noćenja i ponude jeftini, hrana izvrsna

Turisti koje smo zatekli u gradu kazali su nam da su ili u jednodnevnom prolazu kroz grad ili, pak, ostaju do dvije noći.

- Iz Danske sam, a ovdje ostajemo dva dana. Meni i prijateljima sviđa se grad, sve je jeftino u odnosu na naše cijene, hrana je jeftina a veoma ukusna – kaže nam Sebastijan Skjot.

- Živimo u Austriji i kad god dolazimo u BiH, posjetimo Sarajevo, volimo obići grad i posjetiti znamenitosti. Uvijek može bolje što se tiče ponude, a ona je veoma jeftina u odnosu na Evropsku uniju. Ipak, za domaći standard je skupa – ističe Samir Halilović.

- U Sarajevu ostajem samo noć, sutra putujem za Beograd. Ponuda je dobra, ali ono što nedostaje je organiziranost, trebalo bi biti više uputa kako bi se turisti lakše snašli – navodi Alpaj Turk.

10 zemalja iz kojih je najviše turista u BiH

1. Turska
2. Hrvatska
3. Srbija
4. Slovenija
5. Ujedinjeni Arapski Emirati
6. SAD
7. Južna Koreja
8. Austrija
9. Njemačka
10. Italija

(Novi.ba/Avaz.ba)

Ne propustite