Završena kolektivna dženaza i komemoracija u Srebrenici

Aktuelno
Završena kolektivna dženaza i komemoracija u Srebrenici
Organizatori i mnogobrojni aktivisti su u posljednjih nekoliko dana uradili sve što je trebalo za pripremu današnje komemoracije i dženaze žrtvama genocida u Srebrenici. U Potočarima je trenutno oko 10 hiljada, a očekuje se dolazak između 30 i 40 hiljada osoba.

Organizatori i mnogobrojni aktivisti su u posljednjih nekoliko dana uradili sve što je trebalo za pripremu današnje komemoracije i dženaze žrtvama genocida u Srebrenici

U Potočarima će danas biti ukopano 127 žrtava genocida.

Amor Mašović, član kolegija Instituta za nestale osobe kazao je da se traga za još 1.325 žrtava srebreničkog genocida. Ukupno 8.372 osoba se vodi kao nestale, 6.599 njih je identifikovano na 514 lokacija sa posmrtnim ostacima. 

Obraćanja povodom 11. jula, sjećanja na zločin počinjen u Srebrenici, planirana su prije 12 sati, a nakon toga će biti klanjana dženaza.

U Potočarima je trenutno oko 10 hiljada, a očekuje se dolazak između 30 i 40 hiljada osoba.

U Memorijalnom centru su i predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić, politički direktor SDP-a Damir Mašić, ministar prometa i komunikacija BiH Ismir Jusko, Čedomir Jovanović predsjednik Liberalno-demokratske partije Srbije, ambasadorica SAD-a u BiH Maureen Cormack, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, Theodor Meron, bivši predsjednik Haškog tribunala i Carmel Agius, predsjednik Haškog tribunala koji je u Potočarima bio već deset puta, a prvi put 2003. godine.

cedo

"Prošla je 21 godina, a Srebrenica je i dalje bolno mjesto. Ne trebaju nam individualna mišljenja, nego jasan politički stav. Svako ko je počinio genocid i zločin treba odgovarati za njega. Potrebno je što prije donijeti Rezoluciju o genocidu u Srebrenici jer bi takav čin poboljšao odnose zemalja na području bivše Jugoslavije. Ni nakon 21 godinu nije kasno doći u Srebrenicu, ovo je mjesto kojeg se svi trebaju sjećati, a dok se ne pokrenemo i donesemo politiku koja će biti jedinstvena za cijelu BiH stojimo u mjestu", izjavio je  Čedomir Jovanović.

Bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić je kazao je da ne može "srpski narod biti okarakterisan kao genocidan, nego oni koji su vodili tu politiku". 

"Krivi su oni koji su organizovali i izveli genocid. Treba doći na lice mjesta u Srebrenici i zamisliti kako je to izgledalo kada Ratko Mladić kaže: A sad se idemo osvetiti Turcima. To je jedan brutalan i nezamisliv čin", kazao je Mesić. 

U Potočarima je i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović koji će održati govor na komemoraciji. 

Počela je komemoracija žrtvama genocida u Srebrenici

Učenjem fatihe i minutom šutnje odana je počast žrtvama srebreničkog genocida.

sreb2

Nakon pisma vladike crnogorskog Mihaila, prisutnima se obratio i načelnik općine Srebrenica Ćamil Duraković.

"Ovdje su mrtvi vratili žive", kazao je Ćamil Duraković i pozvao Srebreničane da se vrate u svoja mjesta i da govore o zločinu genocida kako se on nikada ne bi zaboravio.

Prisutnima se obratio i bivši predsjednik Haškog tribunala Theodor Meron i ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je da oni koji su počinili genocid moraju to prihvatiti kao najtamniju mrlju u svojoj historiji, a istina je potrebna i prošlosti i sadašnjosti a najviše budućnosti.

Počeo je vjerski dio programa

Na Spomen ploču je položeno cvijeće i počelo je klanjanje dženaze za 127 žrtava genocida.

Dženazu će predvoditi reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović. Nakon namaza će uslijediti iznošenje tabuta od Musalle do mezarja te ukop posmrtnih ostataka i čitanje imena žrtava genocida. 

dzenaza

Porodice žrtava na rukama nose tabute prema mjestu gdje će biti ukopani, a za to vrijeme čitaju se imena ubijenih kojima se danas klanjala dženaza.

ukop

Spuštanjem tijela u mezare i učenjem odlomaka iz Kur'ana završava se program obilježavanja 21. godišnjice genocida u Srebrenici.

Ne propustite