"Aluminij" i "Fabrika duhana Sarajevo" biće prodati do marta 2017.

Biznis
"Aluminij" i "Fabrika duhana Sarajevo" biće prodati do marta 2017.
Međunarodni Monetarni fond (MMF) odgodio je kreditni aranžman vrijedan više od milijarde maraka BiH jer predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić (SDA) i federalni premijer Fadil Novalić (SDA) nisu potpisali i vratili MMF-u Pismo namjere.

Međunarodni Monetarni fond (MMF) odgodio je kreditni aranžman vrijedan više od milijarde maraka BiH jer predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić (SDA) i federalni premijer Fadil Novalić (SDA) nisu potpisali i vratili MMF-u Pismo namjere.

Pismo namjere do jučer je bilo tajna, jer izvršna vlast nije mogla i željele objaviti što su to MMF-u obećali kako bi dobili 1,1 milijardu maraka. Jučer je Žurnal.ba objavio nepotpisani dokument Pisma namjere kojim se vlasti obvezuju na smanjenje administracije, prodaju javnih preduzeća, uvođenje dodatnih akciza i poreza itd. Niko od aktera koji su usuglašavali dokument, odnosno premijera i ministara finansija, nije želio potvrditi vjerodostojnost dokumenta, no već je kroz izjave zvaničnika objelodanjen veliki dio pisma.

Privatizacija

U objavljenom dokumentu vlast traži finansijsku i administrativnu podršku MMF-a kako bi se provele strukturalne reforme koje će dovesti do ekonomskog rasta i otvaranja novih radnih mjesta u realnom sektoru.

Na početku pisma vlast se obavezuje na novi početak kada je u pitanju privatizacija u Federaciji. Tako se obvezuju da će do kraja jula ove godine prodati državni udjeli u preduzećima Bosnalijek i Sarajevo osiguranje.

-U procesu smo privođenja operativnog i finansijskog restrukturiranja preduzeća Fabrika duhana Sarajevo i Aluminij Mostar s ciljem okončanja njihove prodaje do kraja marta 2017. godine, stoji u Pismu namjere.

Druga preduzeća kao što su Energoinvest i Energopetrol planiraju se prodati do kraja 2017.godine. Za BH Telecom i HT Mostar se planira izvršiti temeljna procjena vrijednosti do kraja oktobra ove godine, nakon čega će se odlučiti  hoće li se profitabilnost povećati kroz unaprjeđenje korporativnog upravljanja ili prodajom dionica, piše Dnevni list.

Porezi i restrukturiranja

Također do kraja godine će vlade oba entiteta usvojiti planove restrukturiranja željeznica u oba entiteta, a Vlada Federacije će u 2017. usvojiti i planove restrukturiranja javnih preduzeća u sektoru električne energije i plina i rudnika uglja. Planovi će se zasnivati na povećanoj efikasnosti, uštedi troškova te tarifnim nivoima koji su dovoljni da osiguraju puni povrat troškova i održiv rad na komercijalnoj osnovi. Prema onom što stoji u pismu namjere u narednom razdoblju možemo očekivati povećanje dobi za umirovljenje, smanjenje poticaja za poljoprivredu, te ukidanje poticaja za izvoznike. Smanjenje zaposlenih u javnom sektoru na svim razinama planira do kraja srpnja 2017.godine.

Do kraja septembra 2016. godine možemo očekivati i povećanje troškova za gorivo za 15 feninga po litru. Proizvođačima alkohola u našoj zemlji bit će nametnut još jedan namet. Planirano je da Parlamentarna skupština BiH do kraja septembra ove godine odobri povećanje trošarine na sve alkoholne proizvode. Prema pismu namjere do kraja septembra 2016. godine nas očekuje i povećanje trošarine na gorivo za 15 feninga po litru. U pismu namjere planirano je i smanjenje vlada na svim nivoima, što bi trebalo značiti da se će se određena ministarstva na entitetskoj i državnom nivou ukinuti. Kako pismo namjere nije potpisano i poslano sve dogovoreno, barem u dogledno vrijeme, pada u vodu.

Ono što je pak sigurno jeste da će BiH kada se politička situacija stiša, što se očekuje nakon izbora u oktobru, ponovno aktivirati pregovore sa MMF-om. Od tada će i krenuti rokovi za ispunjavanje svega navedenog.

Ne propustite