Šta su pisali strani mediji o Novomaticu...
Poznato je da je Novamtic ušao u Lutriju BiH sa 1.500 aparata. A baveći se poslovnim relacijama i ugovorima između Lutrije BiH i firme Novomatic AG, Novi.ba već je objavio da je za posljednjih pet godina firma HTL d.o.o. - koja je bh. podružnica Novomatica – dobila nešto više od 11 miliona i 600 hiljada KM. Za isti period dobit Lutrije BiH manja je za duplo i ne prelazi 4.9. miliona KM.
U nastavku pernosimo text Emilie Olescu objavljen na portali Bursa.ro.
Dva ugovora koje je sklopila Lutrija Rumunije sa Intracom - Intralot - Lotrom, grupom grčkih kompanija koje važe za neprofitabilne privukli su veliku pažnju jer im se bliži datum isticanja. No, pitanje koje se postavlja je da li će nadležne vlasti sada opet predati Lutriju Grcima, tako što će im produžiti ugovor ili će sklopiti novi ugovor sa drugom kompanijom.
Nadležni, počevši od bivšeg menadžmenta Lutrije Rumunije, preko premijera Viktora Ponte obećavaju da država neće više sarađivati sa grčkom vladom. Međutim, izvori bliski istrazi kažu da to možda i neće biti tako. Jedan od ugovora koji ističe ove godine je zaključen 2003. i tiče se VLT aparata. U prethodnih nekoliko mjeseci govorilo se o tome kako se Novomatik favorizuje u procesu (kojem se, ineče, bliži kraj) za određivanje nove kompanije sa kojom će biti sklopljen ugovor za VLT aparate.
Inače, Novomatik posjeduje 5% Intralota - jedne od grčkih kompanija sa kojima je Lutrija Rumunije imala zaključila ugovor, a za koji se kasnije ispostavilo da je neprofitabilan.
S druge strane, naši izvori tvrde da nije matična kompanija Novomatik Austrija, ta koja se uvlači u procedure, već kompanija Novotalica koja ima svoje akcionare u Novomatic Group-u i kompanija koju vodi Benny Steinmetz (akcionar u Roşia Montană projektu), Tal Silberstein (bivši savjetnik Călin Popescu Tăriceana dok je bio premijer, kao i savjetnik predsjednika Traian Băsescu, koji je, također, godinama bio jako blizak sa nekoliko političara, sudeći prema pisanjima medija) i biznismen Remus Truică.Prema navedenim izvorima, Novotalica je registrovana na Kipru.
Sorin Constantinescu, savjetnik bivšeg izvršnog direktora Lutrije Rumunije, kazao nam je da je veliki problem aktuelnog ugovora činjenica da Grci ne snabdijevaju tržište VLT-ovima, već slot aparatima, zbog čega Lutrija posluje kao obična kompanija, ali bez plaćanja poreza državnom budžetu.
“Prema Vladinoj uredbi 77/2009, ukoliko Lutrija piređuje igre na koje nema monopol, treba da plaća porez kao i svaka druga kompanija”, kaže Constantinescu.
Također, umjesto da obezbijede održavanje svojih slot aparata i da dijele profit sa Lutrijom, Grci su natjerali Rumuniju da plati aparate u cjelosti i da daje Grcima 80% profita dodatno. Constantinescu ističe da je potraga za novim partnerima inicirana još dok je on radio u Lutriji: “To je bio zajednički poduhvat. Prije dva mjeseca odobren je zakonski akt koji daje za pravo Lutriji da sklapa partnerstva sa bilo kojom privatnom kompanijom, bez potrebe bilo kakvog finansijskog učešća državne kompanije u partnerstvu. Kada smo pokrenuli procedure potrage za kompanijom sa kojom bismo potpisali ugovor, kada istekne ugovor sa Grcima, pozvali smo sedam eminentnih kompanija iz Austrije, Kanade, Velike Britanije, SAD-a i Češke.
Constantinescu smatra da Lutrija Rumunije mora biti dobitnik, nezavisno od toga s kim će potpisati ugovor: “Budući partner će biti označen kao pobjednik tendera na osnovu određenih rezultata. Nekoliko faktora će se uzimati u obzir, kao što su veličina kompanije, broj aparata koji posjeduje, zarada, tržišta na kojima posluje itd. Zahtevi navedeni u ugovoru, koje je odobrio bord direktora uključuju, pored ostalo i zahtjev da nova kompanija da Lutriji pola profita i da posjeduje garantno pismo banke na 75 miliona eura po godini. U svakom slučaju, zamjena postojećih aparata novim će trajati oko godinu dana i koštaće najmanje 100 miliona eura.” Do sada ugovor sa Grcima koji reguliše slot aparate nije otkazan, jer sadrži klauzulu koja propisuje da u slučaju raskida ugovora, Lutrija mora platiti oko 40 miliona eura.
Pored ovog, postoji još jedan ugovor koji reguliše lutrijske usluge, jedan za kladioničarske usluge, jedan za online igre na sreću i svi su zaključeni sa Intralot-Intracom-Lotrom grupom grčkih kompanija. Ugovor za online igre na sreću je potpisan 2005. i ističe 2015. Grci imaju ekskluzivno pravo na taj segment, ali po navodima Sorin Constantinescu grčki partneri nikada nisu bili aktivni po tom pitanju.
Izvori: Intralot se prijavio da rukuje uslugama koje pruža Lutrija narednih 10 godina
Drugi postupak koji je u toku u Državnoj lutriji Rumunije, koji je skoro završen, je onaj koji se odnosi na ugovor za lutrijske usluge. Prema informacijama sa tržišta, izgleda da su tri firme pozvane da učestvuju, uključujući Intralot. Ukoliko druga kompanija, osim Intralota bude imenovana da pruža lutrijske usluge, kompaniji koja dobije pravo trebat će nekoliko mjeseci da zamjeni infrastrukturu državne firme. Ukoliko to ne uspije ostvariti, od pobjednika tendera će se zahtijevati da kroz ugovor osigura nastavak sprovođenja ugovornih usluga koje obezbeđuje Intralot.
Inače, uređaji koji se koriste za validiranje listića igre 6/49 kupljeni polovni i donijeti u Rumuniju 1992. Prema ugovoru, Lutrija plaća 7,5% cijene svakog listića prodatog Grcima.
“Takav uređaj košta oko 1000 eura na otvorenom tržištu. Uzmite tu brojku i pomnožite je sa 2000 lokala, to čini 20 miliona eura, što nama daje mogućnost da kupimo tu vrstu uređaja i otplatimo ih kroz 1-2 mjeseca. Umjesto toga, mi plaćamo Grcima 21 godinu. Do sada su iz Rumunije iznijeli oko 1 milijardu eura. I više od toga, mi imamo sistem za prijenos koji koristi antene, što se godinama ne koristi u Evropi. Mi ne možemo otvariti nove lokale niti zastupništva, jer ljudi koji žive u stanovima u zgradama, neće dozvoliti da se postave antene na njihove krovove. Nijedna država u Evropi ne koristi više antene, samo mi. Sve je potpuni haos.” - tvrdi Sorin Constantinescu, savjetnik bivšeg izvršnog direktora Lutrije Rumunije.
Ugovor sa Grcima je dio istrage koju sprovodi Savjet za konkurenciju. Do kraja godine se očekuje kraj istrage i Lutrija može postati odgovorna i platiti kaznu od 2% do 45% svog prometa u 2012., za nekonkurentno postupanje. Jedini vlasnik Lutrije Rumunije je Ministarstvo javnih finansija. U proljeće 2013. Adrian Manolache imenovan je za izvršnog direktora kompanije.
Kako tvrdi savjetnik bivšeg izvršnog direktora Lutrije Rumunije regulatorno tijelo za igre na sreću koje je formirano početkom godine, otpočelo je svoju reviziju kompanija koje posluju na tržištu.