Turbe sedam braće: prouči Fatihu, zaželi želju, ubaci novčiće i ne vraćaj se istim putem

Bosna i Hercegovina
Turbe sedam braće: prouči Fatihu, zaželi želju, ubaci novčiće i ne vraćaj se istim putem
Naziv jednog od najstarijih sarajevskih mauzoleja potiče od turkih riječi „yediler turbesi“, što u prevodu znači „turbe sedmorice“, a u narodu je poznatije kao turbe „Sedam braće“. Legenda kaže da su tu sahranjeni nepravedno osuđeni i pogubljeni ljudi, ne braća po krvi, već braća po nesreći.

Mnogi građani Sarajeva, kao i posjetioci ovog grada idu pred turbe „Sedam braće“ ukoliko imaju veliku dilemu. Nakon ubacivanja novca i učenja Fatihe treba se izbjegavati vraćanje istim putem.

Također, stara predanja kažu da trebate osluškivati i šta prolaznici govore. Prve riječi koje čujete, prema vjerovanju su odgovor na vaše pitanje.

 

 Do kraja II svjetskog rata odnosno 1945. godine turbe je dobilo pomalo specifičan značaj. Naime, po završetku rata nova vlast i novi način života osjetio se najviše u vjerskom životu.Uzurpacija vakufa, ukidanje vjerskog obrazovanja, potiskivanje vjere iz javnog života pa i privatnog, rad, radno rijeme, nova ideološka djelovanja i uticaji učinili su da se vjera i vjerski život marginalizira i potisne iz javnog života, ali ostao je onaj dubinski, duhovni kontakt (bar u podsvjesti).

Kako se cijeli novi život materijalizirao, materijalizirao se i taj duboki skriveni duhovni ostatak nalazeći manifest u masovnoj posjeti turbeta, uz priloge, vrlo lak, brz, neisticajan oblik, da kažemo, ibadeta.

Ti prilozi su dostizali zavidnu visinu, upravo kompenzirali oduzetu vakufsku imovinu, pa se i sada Islamska zajednica finansira najvećim dijelom tim prihodima. Prihod je jedno vrijemo prelazio ukupnu članarinu Islamske zajednice.

Turbe je pomoglo IZ-i u najvećoj krizi da traje i danas, napisao je svojevremeno u svojoj analizi ove sarajevske legende, profesor Seid Strik.

Ne propustite