Klimu koristite umjereno ako ne želite da vaše tijelo pretrpi šok
Posljedice temperaturnih oscilacija ovaj mjesec nisu zaobišle ni starije ni mlađe. Iako broj pacijenata koji se javljaju u Zavod hitne medicinske pomoći KS nije enormno povećan, ljekari ipak savjetuju izbjegavanje izlaska iz kuće bez prijeke potrebe od 11 do 17 h. Ako ste već primorani, ljekari preporučuju nošenje lagane, pamučne odjeće, korištenje šešira, naočala, te obavezno redovno unošenje tekućine, najbolje obične vode. Prim. dr. Ružica Mitić, specijalista urgentne medicine i odgovorni ljekar smjene, u razgovoru za Novi.ba, naglasila je opasnost boravka u prostorijama koje su klimatizovane.
“Klimu obavezno izbjegavati koliko god je to moguće. Ako je ipak koristite, razlika između vanjske I unutrašnje temperature ne smije prelaziti 5 stepeni. Dakle ako je vani 30, u stanu odnosno kući ne smije biti manje od 25 stepeni. Posebno trebate biti oprezni sa klimom u automobilima koja nekada automatski temperaturu spusti i do 15 stepeni. Zamislite kakav je to šok za organizam kada izađete iz automobila.”
Doktorica Mitić istakla je kako je ovo vrijeme pogodno za razvoj virusa, a zabilježen je veliki broj alergijskih reakcija, posebno na sunce. Osim toga, standardni su pacijenti koji se žale na stomačne tegobe, proljev, povraćanje, bubrežne napade, te razne vrste uboda. Svakodnevni su slučajevi moždanih I srčanih udara, stoga, posebno hroničnim bolesnicima, savjetuje što manje kretanja i fizičkog napora.
Što se tiče ishrane, poznato je da treba voditi računa o unošenju lahko probavljive hrane, što je posebno važno za sve postače. Pacijenti koji su poremetili unos terapije zbog posta, nakon završetka Ramazana, trebaju nastaviti sa redovnom terapijom, i paziti na prehranu, kako bi lakše želudac navikli na novi ritam nakon posta.
(novi.ba)