Dobija li Britanija novu Margaret Thatcher?
“Brexit znači Brexit!”, rekla je Theresa May i započela svoju kampanju u nadi da će postati tek druga premijerka Velike Britanije u historiji.
Margaret Thatcher bila je jedina žena na toj funkciji, a Theresu May upravo i porede sa “čeličnom lady”, koja je na premijerskoj poziciji provela više od 11 godina.
U svom početnom govoru, koji je žestoko odjeknuo Britanijom, rekla je da će ujedinjiti zemlju i povesti je ka naprijed. Kandidaturu je najavila u pismu objavljenom u Timesu, a May najavljuje radikalan program društvenih reformi kako bi se spriječio masovni priliv izbjeglica.
“Jednostavno mislim da sam najbolja osoba za premijersku poziciju.”,odlučno je prokomentarisala, a onda i dodala da je ona ozbiljan političar za razliku od Borisa Džonsona, bivšeg gradonačelnika Londona koji je već odustao od utrke.
May je u Konzervativnoj stranci i zbog svojih euroskeptičnih pogleda bila je samo tihi zagovornik ostanka u EU. Sada odbija ideju drugog referenduma i oštrim tonom započinje svoju kampanju.
“Nisam hvalisavac, ne idem po televizijskim emisijama, ne tračam za vrijeme ručka, ne pijem alkohol u baru Parlamenta. Ja samo radim svoj posao.”, objašnjava May.
Jedan od njenih ministarskih zadataka je i kontrola imigracije, a zalaže se za strožiju imigracijsku politiku. Uvela je restrikcije na vize svim strancima (osim državljana EU), a moguće je da će se sada zalagati i za uvođenje viza za sve strane državljane. Od kako je ministrica, pooštrila je pravila pa tako jedan stranac mora zaradtiti oko 35 000 funti (42 000 eura) godišnje da bi ostao u zemlji. U prošlogodišnjem govoru rekla je da stranci britansko društvo čine veoma neskladnim i haotičnim.
“Nemoguće je napraviti koheziono društvo kada je imigracija ovako velika.”
Mnogi uticajni svjetski mediji su je već prozvali novom “čeličnom lady”, a May je uz Thatcher samo jedna od četiri Britanke koje su imale funkcije u premijerskom kabinetu, ministarstvima vanjskih i unutrašnjih poslova te kabinetu kancelara. To su četiri najuticajnija kabineta u državi.
Porede je i sa Njemačkom kancelarkom , a baš kao i Merkel, i May je kćerka protestantskog svećenika. Poznata je po svom enigmatičnom privatnom životu, ali i rijetkim, mada žestokim medijskim nastupima. Završila je Geografiju na Oxfordu, a u Parlamentu je još od 1997. godine. U kabinetu premijera je od 2010. godine, a isto toliko je i na poziciji ministrice unutrašnjih poslova.
Theresa je tihi vođa britanske politike. Njeno ministarstvo je imalo pametnu strategiju tokom referenduma i to je jako osnažilo njenu poziciju kod glasačkog tijela. Teško da će ikada doseći ideološki status “čelične lady”, ali činjenica je da je ksenofobija u Britaniji na svome vrhncu, a May itekako zna da iskoristi momenat, naivnost i akumuliranu isfrustriranost glasača.
(Novi.ba)