Terorizam i Turizam
Terorizam će, prema svemu sudeći, ove godine turiste preseliti prema Italiji, Španiji i Islandu, raspravljalo se jučer u Rimu, na redovnoj skupštini Federoturisma.
Na konferenciji se također razmatralo o efektu sigurnosti na Mediteranu i Evropi, na talijansku turističku privredu koja u narednih deset godina planira povećati svoje prihode za 32%.
Terorizam je globalni problem cijele Europe posljednjih nekoliko godina, pa se s toga može zaključiti da mnogi turisti pažljivo biraju destinacije koje planiraju posjetiti.
Najdeblji kraj u svemu ovom izvukli su Turska Tunis i Egipat, s jedne, i Paris i Brisel, s druge strane.
Što se Italije tiče do sada nije zabilježen takav slučaj. Italijani su toga svakako svjesni, pa žele iskoristiti ovu činjenicu kako bi dodatno profitirali, kako od svojih državljana, tako i od turista iz ostalih dijelova svijeta. Zahvaljujuči ovoj činjenici u protekloj godini talijanski domaći turisti su ostvarili 194 miliona noćenja, što je za 1,4 posto više u odnosu na prethodnu godinu, dok se ukupan broj inostranih turista popeo 109 miliona dolazaka i 384 miliona noćenja, što Italiju drži na visokom trećem mjestu evrposke turističke privrede nakon Španjolske i Francuske. Što se tiče stranaca u Italiji najviše je državljana Njemačke, (negdje oko 28%) zatim slijede Francuzi, Amerikanci i Britanci, (oko 6,5%) Rusi (3,7%) Poljaci (2,3%) i Kinezi koji su zabilježili popriličan porast (sa 0,9 na 1,9%). Iz ovoga se može zaključiti, da je terorizam glavni uzrok cijelokupnoj situaciji.
Egipatska obala izgubila je i do 50% posjetilaca, nakon terorističkih napada. Tunis je također zabilježio gubitak od 25%, nakon što se desio napad na muzej Barom.
Zbog situacije u posljednjih nekoliko mjeseci, vrlo jednostavno je zaključiti da Turska prolazi kroz najteži period u novijoj historiji. Ova zemlja je još u protekloj godini zabilježila gubitak od 20%, a ove godine taj broj je rapidno porastao, pa je tako u januaru 2016 godine, gubitak skočio na 5%, u februaru 10%, martu 13% i u aprilu je ovaj procenat došao do nevjerovatnih 30%.
Na to je također utiecalo i rušenje ruskog aviona na granici sa Sirijom, nakon čega Moskva uvodi sankcije. Poslije ovoga ruski državljani su obeshrabreni i nezainteresovani za bilo kakvim posjetama, preplašeni sudbinom svojih sunarodnjaka poginulih u padu aviona, pa se mnogi od njih odlučuju za odlazak u Ujedinjene Arapske Emirate.
Posljedice terorističkog napada na aerodromu Ataturk se još uvijek u potpunosti ne mogu predvidjeti, ali statistika kaze da da će rezultati biti pogubni po tursku turističku zajednicu.
Grčkoj je porastao prihod prošle godine za 16% što je melem za njene državne finansije. U Španiji za 13%, dok je u Italiji taj broj porastao za lijepih ali neuporedivih 4,5%.
Broj koji je jučer objavio Federturismo dovoljno govore same za sebe. Posjeta Rimu je smanjena za 2%, a što se tiče drugih gradova Evrope, situacija je kud i kamo gora. Tako je u Londonu smanjen broj turista za 3%, u Parizu 9% a u Briselu 16%.
Najviše razloga za zadovoljstvo može imati Costa Brava, gdje najviše idu Nijemci, pa grčkim otocima, a isto tako i Portugalu, odnosno Mađarskoj. Najbolji dokaz da nije sve u moru i suncu je Island, država koja je u stanju odvesti u turizam, (Evropsko prvenstvo u fudbalu) oko 8% od ukupnog stanovništva, i s druge strane razmišlja o ograničavanju kvota za prijem stranih turista, jer ih je u prošloj godini prispjelo čak 1,2 miliona.