Šehić: Zarad istine i pravde, spreman sam opet svjedočiti
Predsjednik Udruženja logoraša KS Sabahudin Šehić smatra da su mnoge osobe koje su tokom rata u BiH preživjele torturu dosad imale loša iskustva u procesu svjedočenja, zbog čega mnogi od njih više nemaju hrabrosti da se u to ponovno upuste.
"Logoraši su dosad imali loša iskustva sa svjedočenjima, tako da neki od njih to izbjegavaju, a oni koji su već svjedočili nemaju hrabrosti da to ponovo urade", kazao je.
Sabahudin Šehić bio je logoraš tokom 1992. godinu (u Ilijašu i Planjinoj kući u Semizovcu), a u više navrata svjedočio je u Sudu BiH.
"Nakon što sam u dva navrata dao izjavu, tražili su to ponovo od mene i 2010. godine. Uveli su me u prostoriju s mnogo ljudi, a ispred mene ratni zločinac koji me maltretirao 175 dana. Direktno suočavanje. Trebalo mi je vremena da bih i progovorio. Nisam bio spreman za to, niti sam imao bilo kakvu podršku. Udruženju logoraša pristupio sam da bih ohrabrio ostale žrtve, da svjedoče radi pravde koja mora na izaći na vidjelo, a zločinci budu kažnjeni", kazao je.
Za sebe kaže da je bez obzira na mučne osjećaje koje je doživljavao pri svjedočenju, opet spreman svjedočiti a sve zarad istine i pravde.
"Ići ću opet, sve dok sam živ. Svjedočit ću dok kod mogu da pričam. Mislim da bi i ostali logoraši trebalo to da urade, jer to puno znači ne samo za nas nego i za cijelu BiH", poručio je.
Upozorava da, po nekim procjena, na području KS ima oko 10.000 logoraša, a registrirano ih je oko 6.000. Šehić kaže da se mnogi od preživjelih ne žele registrirati jer se boje za svoje obitelji, egzistenciju, i za svoj život.
"Mnogo logoraša dosad je umrlo, a istina je otišla sa njima pod zemlju. Ipak, još nije kasno, još ima živih logoraša i vjerujem da će smoći snage da svjedoče protiv ratnih zločina koji su se desili tokom rata u BiH, da će pravda izaći na vidjelo", poručio je Šehić u povodu 26. juna koji se obilježava kao Međunarodni dan podrške žrtvama torture, a namjera je ukazati na težak položaj logoraša jer i više od dvadeset godina nakon rata njihov status u BiH nije zakonski reguliran.
Udruženje logoraša KS podržava stvaranje multidisciplinarnih mreža koje bi trebalo da pruže adekvatnu podršku svjedocima prije, tokom i nakon svjedočenja u sudovima u BiH, a sve da bi ih ohrabrili da svjedoče, da bi počinioci bili kažnjeni, a pravda zadovoljena.
Dio je to projekta "Osiguranje pristupa pravdi za svjedoke /žrtve kroz jačanje postojećih i uspostavljanje novih mreža podrške svjedocima u BiH" koji je pokrenulo nekoliko srodnih udruženja, a njenim uspostavljanjem potencijalni svjedok tačno će znati kome da se obrati da bi dobio sveobuhvatnu pomoć (psihološku, zdravstvenu....pomoć ili psihosocijalno zbrinjavanje).
(Fena)