Rat i umjetnost – ima li smisla povezivati ih nakon genocida u Srebrenici?

Bosna i Hercegovina
Rat i umjetnost – ima li smisla povezivati ih nakon genocida u Srebrenici?
Ima li smisla opisivati neopisivo? Koja je uloga umjetnosti tokom I poslije rata? Gdje su njene granice? Da li i kada umjetnost u poslijeratnom periodu postaje terapija odnosno provokacija?
Ima li smisla opisivati neopisivo? Koja je uloga umjetnosti tokom I poslije rata? Gdje su njene granice? Da li i kada umjetnost u poslijeratnom periodu postaje terapija odnosno provokacija?
Na ova i brojna druga pitanja pokušali su, kroz diskusije, odgovoriti bh.umjetnici Danis Fejzić, Namik Kabil, Ferida Duraković. Tribina "Voicing the Unspeakable“, održana je u sklopu manifestacije "Mjesec sjećanja na genocid u Srebrenici“, u organizaciji Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, u saradnji sa Bošnjačkim institutom i IUS-om. Ciljna grupa za razgovor sa bh. umjetnicima bili su student iz svih krajeva svijeta.

“ Ovaj program u različitim formama održavamo već 9 godina I to u okviru ljetne škole. Diskusiju je vodila grupa umjetnika koji su pisali I pišu o ratu I poratnom periodu. I nije riječ samo o poeziji, sa nama su tu I vizuelni umjetnici, ljudi koji su napisali scenarije za filmove, koji su brinuli o grafikama I slično. Jedna od tema bila je etika I estetika. Raspravljali smo da li umjetnost u ovakvom društvu treba da bude vođena etičkim principima, te da li se etika I estetika ponekad sukobljavaju, odnosno dopunjavaju.”, rekao je Haris Halilović, akademski  koordinator Ljetne škole IUS za Novi.ba

Tribini su prisustvovali studenti koji su dio ljetne škole na IUS-u, a dolaze iz Australije, Njemačke, Japana, Kolumbije, Španije, Amerike, Njemačke, te BiH. Šta se o stvarnim događajima može naučiti iz poezije, te koja je njena uloga poslije rata, najbolje zna poznata bosanskohercegovačka pjesnikinja Ferida Duraković.
 
“ Učestvovala sam u umjetnosti u ratu i prije rata. To je bio naš život, način na koji preživljavamo. Ono što sam ja doživjela u ratu, mene je obilježilo za čitav život I ja nisam u stanju da razgovaram o ovome što nam se danas dešava u umjetnosti. Mislim da je ono što sam  kao pjesnikinja doživjela u ratu , postavilo temelje moga bića I da ovim studentima mogu o tome govoriti. A sve što je došlo poslije je postalo politika i ja u tome više ne učestvujem.”
 
U okviru manifestacije “Mjesec sjećanja na genocid u Srebrenici”, u srijedu, 29. juna, također u Bošnjačkom institutu, bit će održana promocija Zbornika radova sa Međunarodne naučne konferencije.

Ne propustite