Sidran u podne - Uzroci i pojave
O književnosti pod državnom represijom/cenzurom, bosanskohercegovački pjesnik I filmski scenarista Abdulah Sidran, u ugodnoj atmosferi koju pruža ambijent Kamernog teatra 55, razgovarao je sa svojim redovnim gostima – onima koji vole I razumiju književnost. Odabrano društvo raspravljalo je o načinima pomoću kojih književnik može svoje nezadovoljstvo postojećim društvenim stanjem, "prokrijumčariti" u književnom tekstu, kako bi obavio svoju književnu misiju u potpunosti, a da ga vlasti ne sankcionišu na bilo koji način.
“Ova tema je prejako književna, ali je strahovito vezana I za današnju stvarnost I za onu koju smo živjeli u tzv. prethodnom režimu. Ljudi su dobro primili temu I razumjeli šta sam govorio. Čitao sam svoje I pjesme svojih prijatelja, ex-jugoslavenskih književnika, koji su najbolji primjeri za poeziju takve vrste. Književnost je ipak slobodna, isto kao voda, ako neće kroz crijep, procurit će kroz zid, mora naći svoj put. Inteligentan pisac može napraviti slalom, u svakom slučaju treba biti pametniji od izdavača I državnog cenzora koji ovdje ne postoji zvanično, ali postoji u našoj glavi. Ne možeš pet rečenica napisati, a da ne pomisliš – uh na ovo će mi se naljutiti ovaj, na ovo će mi se naljutit onaj- I eto odmah se nalaziš u najtežoj mogućoj cenzuri, a ona je usađena u vlastiti mozak. “, istakao je Abdulah Sidran za Novi.ba
Istaknuti književnik Sidran napomenuo je da se pitanje cenzure ne odnosi samo na naše društvo, te da se ne susreće samo u književnosti. Stoga se dotakao I medija.
“U medijima se događa strahovita laž da živimo u demokratskom društvu I da imamo demokratske medije. Demokratija je, posebno kod nas, smiješna. Televizije npr., traže da im se plaća, a ja nemam način da utječem na program koji mi daju.”
Naredno druženje, književnik Sidran zakazao je za 16. I 30. juli u Bošnjačkom institutu, s obzirom da je sa današnjim, sezona susreta u Kamernom teatru 55, završena do septembra mjeseca.