Šta Katalonka misli o Brexitu?

Aktuelno
Šta Katalonka misli o Brexitu?
Možda je Brexit dokaz da možda danas biti u EU za građane znači imati pasoš sa kojim putuju diljem svijeta ili žive i rade u nekim zemljama, ali... da li je to dovoljno ?

Britanci su prestali pripadati Evropskoj Uniji i to je istorijska odluka. Završili su svoj EU projekat i u isto vrijeme unijeli paniku na evropska tržišta. Također, svi doseljenici se pitaju šta će se mijenjati i kada? EU će poslije ovog velikog pada morati analizirati zašto je jedna od najvažnijih zemalja Unije željela otići.
Brexit je pobijedio na referendumu koji su Britanci proveli kako više ne bi bili dio EU. BBC objašnjava da je sve bilo jasno u 5:30 ovog jutra kada je razlika između "otići i ostati" postala prevelika, iako su očekivanja i statistike pokazivale drugačiji ishod.
 
Reakcije su bile mnogo drugačije u Španiji i u Kataloniji. Španjolski predsjednik Mariano Rajoy, dva dana prije španskih izbora, poslao je poruku „mira i blagostanja“ svim građanima Španije, posebno Špancima koji žive van zemlje i španskim kompanijama sa konstantnom i važnom saradnjom sa Velikom Britanijom. Najavio je da se ništa neće mijenjati barem u naredne dvije godine, tako da će svi imati vremena da se pripreme za ovu, izmijenjenu, mapu Europe. Ministar vanjskih poslova Španije, Jose Manuel Garcia-Margallo ustanovio je da je španska vlada zabrinuta zbog nove situacije jer je UK do sada bila jedna od glavnih EU zemalja koja je inicirala važne odluke.
 
Ali ova velika promjena unutar, naizgled, nepodijeljene Europe, na neki način je dobra za Kataloniju. Čak i u javnim raspravama u medijima generalno se analizira  situacija iz svih perspektiva, pa i sa neutralnog gledišta. Neki eksperti i političari navode da ovo stavlja ponovo čak i više dokaza pred špansku vladu. Kako može biti tako lako u drugim zemljama (nedavno se dogodilo u Velikoj Britaniji, prvo sa Škotskom, pa sada sa Brexitom) raspisati referendum? I kako je moguće da španska vlada nama uskraćuje pravo da slavimo naš, katalonski, referendum koji tražimo duže od šest godina? Čini se nemogućim da smo do sada bili pod zajedničkim kišobranom Europe, koji bi trebao voditi računa o svim svojim  građanima,  i da im ne dopusti da glasaju i odluče slobodno, ne dozvoljavajući nikakvom „fašizmu“ da napravi zatvor od jednog regiona, kulture, jezika i nacije.
 
Iz Katalonije ova poruka je više kritička. Ovo nije katastrofa kao „kraj svijeta“, ali je očigledno pukotina u europskom projektu, koji je u proteklih nekoliko godina doveo u sumnju mnoge zemlje i političare. Naprimjer, unutar stranaka koje se bore za nezavisnost Katalonije postojala je dugo godina podjela između onih koji bi voljeli da budu unutar EU i onih koji to ne bi željeli. Za manje zemlje možda je istina da i nije jako korisno biti u EU, samo da bi imali neke povoljne sporazume... Nakon 43 godine EU je doživjela zemljotres, ali moje mišljenje je da ovo predstavlja samo početak dugog puta i perioda koji će u velikoj mjeri promijeniti sadašnju situaciju.Vjerovatno podijeliti zemlje između onih koje primaju imigrantate i onih koje su protiv toga, između zemalja koje preuzimaju rizik za svoje građane i onih koje to ne rade...
 
Možda je Brexit dokaz da možda danas biti u EU za građane znači imati  pasoš sa kojim putuju diljem svijeta ili žive i rade u nekim zemljama, ali... da li je to dovoljno ?

Ne propustite