Naredna godina ključna za reformske procese
Centar za transatlantske odnose (SAIS) pri Univerzitetu Johns Hopkins u Vašingtonu i Američko-bosanska fondacija (ABF) nastavljaju projekt “Vizija 2020 za BiH” konferencijom u Vašingtonu u novembru nakon američkih predsjedničkih izbora.
Kako su Feni rekli organizatori, konferencija pod nazivom “Izgledi za ekonomski uspon u 2017. godini” bit će održana 14. novembra, a konferencija podrške borbi protiv korupcije 15. novembra u Centru za transatlantske odnose SAIS.
Ovaj prestižni istraživački centar i ABF održavaju intenzivnu dinamiku rada na podršci reformskim procesima u BiH.
Novembarska dvodnevna konferencija u Vašingtonu ima još veći značaj jer će se održavati nakon američkih izbora pa će tada već biti jasna slika novog američkog Kongresa i naravno ime novog predsjednika SAD-a.
O ovim temama su za Fenu govorili neki od bh. aktera koji su već pozvani u Vašington, a koji su učestvovali u radu majske konferencije SAIS-a i Američko-bosanske fondacije u Sarajevu i Beču, održane uz jako prisustvo americke administracije, od pisma potpredsjednika Joea Bidena, videoporuke Victorije Nuland, pisma senatora Rogera Wickera, učesća na konferenciji Hoyta Yeea, te američke ambasadorice u BiH Maureen Cormack.
SAIS, u sklopu projekta Mediteranski bazen, najesen osim afirmativne konferencije podrške našoj zemlji, oganizuje tri velika ekonomska foruma posvećena Iraku i iračkom Kurdistanu te Alžiru, Tunisu, Maroku i Libiji. Nakon ekonomske konferencije sa zemljama sjeverne Afrike bit će organizirana i konferencija o zapadnom Balkanu 4. i 5. decembra radi regionalnog uvezivanja.
- Boljitak Bosni i Hercegovini mogu donijeti ekonomske i socijalne reforme koje će biti provedene bez odgađanja i u punom kapacitetu. Implementacija reformskih aktivnosti traži duboku posvećenost svih učesnika reformi, traži hrabrost i odgovornost za realizaciju postavljenih ciljeva kako refome ne bi ostale samo mrtvo slovo na papiru. Da bi Bosna i Hercegovina postala mjesto dobrog življenja osim jasne vizije potrebno je mnogo rada, značajnih promjena, izgradnja novog sistema vrijednosti, drugačiji način razmišljanja i djelovanja. Mobiliziranje ljudskih potencijala poticanjem poduzetništva, kreativnosti i inovativnosti, "buđenjem uspavane energije" i dobijanjem najboljeg od svakog pojedinca je siguran put ka uspjehu. Na tom putu značajnu ulogu treba da igra privatni sektor zajedno s vladama u BiH, civilnim sektorom, predstavnicima EU i USA i međunarodnim finansijkim institucijama. Zbog toga je jačanje privatnog sektora i unapređenje njegove konkuretnosti danas bitan uvjet za bolju i uspješniju BiH sutra - rekao je Zlatan Dedić, izvršni direktor Svjetlost komerca i učesnik SAIS majske konferencije u Sarajevu koji je već pozvan u Vašington u novembru.
Izvršni direktor Sberbank Edin Karabeg naglašava da se sve zemlje u regiji bore da privuku investicije.
- Atraktivnost investicija u BiH je mala jer je povrat investicije i profit srazmjerno mali. Glomazna i troma administracija stvaraju dodatne operativne troškove što umanjuje mogućnost povrata investicije. Rekordno povećanje depozita u bankama nije odraz poboljšanja životnog standard nego nedostatak povjerenja građana u ekonomske izglede u zemlji. Zadužene institutcije u zemlji nisu uvele jasno određene bankovne kriterije iz Bazela 2 nego su preferirale mješavinu starih lokalnih direktiva i međunarodnog standarda računovodstvenog knjiženja u kalkulaciji kapitala, tako povećavajući troškove za kapital i smanjujući njegov potencijalni povrat - izjavio je Karabeg, koji je svojim nastupom oduševio publiku na konferenciji održanoj na čuvenoj Diplomatskoj akademiji u Beču u maju u organizaciji SAIS-a i ABF-a radi jačanja imidža i promocije reformskih procesa u BiH.
- Borba protiv korupcije i spremnost bh. društva u cjelini da se ona iskorijeni je jedan od preduslova za privlačenje ozbiljnih investicija u našu zemlju i uključujući značajniji rad na ovom segmentu reformskih procesa, želimo dati naš doprinos uspješnosti naše zemlje na putu ka Evropskoj uniji - kazao je Feni Mak Kamenica, izvršni direktor Američko-bosanske fondacije.
Organizatori ovih događaja smatraju da će 2017. godina za reformske procese biti presudna, a fokus će se morati usmjeriti na jačanje privatnog sektora i poduzetništva u BiH.
U tom smislu SAIS centar je na konferenciji u Beču imenovao privrednika Muju Selimovića za predsjedavajućeg Savjetodavnog korporativnog odbora SAIS Centra za transatlantske odnose na Johns Hopkins univerzitetu – poziciju koju je preuzeo od Slima Othmanija, poznatog alžirskog biznismena čiji je mandat na ovoj funkciji trajao dvije godine.
(Fena)