"Pod lupom": U BiH ne postoji jedinstven zakon o političkim organizacijama

Bosna i Hercegovina
"Pod lupom": U BiH ne postoji jedinstven zakon o političkim organizacijama
Koalicija „Pod lupom“ je danas predstavila istraživanje o temama procesa i uvjeta registracije političkih stranaka, redovnog finansiranja stranaka i finansiranja izborne kampanje u više od 40 država članica OSCE-a, s ciljem davanja preporuka za unapređenje izbornog zakonodavstva u Bosni i Hercegovini.

Koalicija „Pod lupom“ je danas predstavila istraživanje o temama procesa i uvjeta registracije političkih stranaka, redovnog finansiranja stranaka i finansiranja izborne kampanje u više od 40 država članica OSCE-a, s ciljem davanja preporuka za unapređenje izbornog zakonodavstva u Bosni i Hercegovini.

Jedan od autora analiza Danijel Stjepanović je kazao da je istraživanjem obuhvaćeno 40, od ukupno 57 država članica OSCE-a, uključujući i BiH.

Naveo je da su, radeći na izradi analize, definirali određene probleme u BiH koji se tiču procesa i uvjeta registracije političkih subjekata.

- To su nepostojanje jedinstvenog zakona o političkim organizacijama, nepostojanje jedinstvenih i ujednačenih kriterija za registraciju političkih subjekata, zatim zakoni koji propisuju mali broj potpisa potrebnih za registraciju političkih subjekata, niske administrativne takse, veliki broj političkih partija za koje ne znamo tačan broj i multipliciranje stranaka - kazao je Stjepanović.

Istaknuo je da na nivou države BiH ne postoji jedinstveni zakon o političkim organizacijama.         

Govoreći o analizi redovnog finansiranja političkih stranaka u državama članicama OSCE-a, naveo je da su prilikom izrade te analize definirali određene probleme koji se prvenstveno tiču nepostojanja adekvatnog sistema kontrole i nepostojanja obaveze političkih subjekata da dostavljaju izvještaje s detaljnim rashodima.   

- Kada su u pitanju rashodi, odnosno predstavljanje njihove detaljne strukture, to je obaveza u 22 države, ta obaveza ne postoji u pet država, dok za 12 država podaci nisu dovoljno jasni da bismo bez sumnje mogli izvući konkretne zaključke. Sankcije za nedostavljanje finansijskih izvještaja se pojavljuju u različitim oblicima, od novčanih kazni, zabrane učešća na izborima do uskraćivanja finansiranja iz budžeta - naveo je Stjepanović.

Pravna savjetnica Koalicije „Pod lupom“ Jelena Tanasković-Mićanović je, predstavljajući analizu u oblasti finansiranja izborne kampanje, kazala da su se fokusirali na četiri oblasti - finansiranje izborne kampanje, kontrola finansiranja kampanje, zloupotreba javnih resursa u svrhu kampanje te imovinski kartoni izabranih zvaničnika.

Istaknula je da se mora unaprijediti sistem kontrole finansijskog poslovanja, kako od  CIK-a BiH, tako i drugih relevantnih institucija.

- Bilo bi jako dobro razmotriti uvođenje sankcije zabranje finansiranja iz budžeta za političke stranke koje krše Zakon o finansiranju političkih stranaka u BiH - kazala je Tanasković- Mićanović.

Predsjednik Strateškog odbora Koalicije „Pod lupom“ Vehid Šehić smatra da je „konačno došlo vrijeme da imamo zakon o političkim organizacijama u BiH, o jedinstvenim kriterijima za registraciju političkih stranaka, kako pred nadležnim institucijama tako i registracije kad su u pitanju izbori“.     

Govoreći o Zakonu o finansiranju političkih stranaka i Izbornom zakon BiH koji tretira izbornu kampanju, kazao je da mora doći do izmjena i dopuna postojećih dvaju zakona kad je u pitanju oblast finansiranja.

- Naročito ćemo insistirati na dijelu koji treba da se tiče kontrole zakonitosti finansijskog poslovanja političkih stranaka, a naročito zakonitosti finansiranja izbornih kampanja, jer smo svjedoci zloupotrebe u nemogućnosti istinske kontrole - istaknuo je Šehić.

Po njegovim riječima, postoje mnoge stvari koje upućuju na zaključak da „mnoge rashode političke stranke ne prikazuju u svojim finansijskim izvještavima, naročito kad je u pitanju izborna kampanja i sam dan izbora, što kod nas može stvarati sumnju da se svjesno krše određeni zakoni ove države“.

(Fena)

Ne propustite