Crkvena zvona prekinula 24 – godišnji muk
Mostar je u nedjelju podjetio na nekadašnji prosperitetni grad u kojemu je povrh Starog mosta, tamo iznad grada nakon 24 godine muka zazvonilo zvono s tornja Saborne crkve. Sretan dan za Mostarce za koje oni koji ih poznaju kažu da su najnostalgičniji svijet na svijetu. I to nije daleko od istine. Nedjeljnu liturgiju služio je prijeratni starješina Saborne crkve protojerej Aleksa Zubac uz sasluženje brojnog sveštenstva Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske.
On se tom prilikom prisjetio da je posljednja služba pod krovom Saborne crkve služena u aprilu 1992. na Vaskrs, izrazivši nadu da će naredne godine liturgija biti služena pod bakarnim umjesto pod nebeskim krovom.
Mostarski paroh Radivoje Krulj vjeruje da bi crkva mogla biti pokrivena do kraja godine. Nedavno su započeli su radovi na centralnoj kupoli, dok je do kraja ove godine u planu završiti zvonik i pokriti crkvu. Za to je potrebno se ispune obećanja koja su Srpskoj pravoslavnoj crkvi dali u Vladi Srbije i Vladi Federacije BiH.
Krulj je podsjetio da će i po okončanju građevinskih radova, ostati još mnogo posla što se prije svega odnosi na ukrašavanje crkve i uređenja partera. Trenutno se radi usporenom dinamikom zbog ograničenih finansijskih sredstava.
“Kao što su ove godine zvona pozivala vjernike na molitvu, da Bog da da uvijek vjerne pozivaju na molitvu, a sve građane Mostara na mir, ljubav i suživot”, poručio je Krulj.
Mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić koji se u nedjelju pojavio u crkvi čestitao je slavu Saborne crkve uz nadu da će crkva koja je bila jedan od najljepših objekata u gradu uskoro zablistati punim sjajem.
“Mostar je istinski multietnički grad i važno je da se Srbi ovdje osjećaju kao svoji na svome, kao i ostala dva naroda”, rekao je Bešlić.
Saborna crkva u Mostaru izgrađena je 1873. godine. Do posljednjeg rata bila je jedan od najvećih i najljepših pravoslavnih hramova na Balkanu. Zapaljena je 15. juna 1992, a nakon toga i minirana od pripadnika HOS-a.
Njena obnova započela je 2008. godine. Saborna crkva zasad je jedini veliki sakralni objekat u BiH koji nije obnovljen. Nalazi se i na listi zaštićenih nacionalnih spomenika BiH i u UNESCO-ovoj je zaštićenoj zoni.