Muškarac pljuvao na sarajevsku povorku Pride-a i napao kanadsku fotografkinju

Bosna i Hercegovina
Muškarac pljuvao na sarajevsku povorku Pride-a i napao kanadsku fotografkinju
Kanadska novinarka, blogerica i fotografkinja Mel Hattie napravila je reportažu o sarajevskim aktivistima i aktivisticama koji su prošli mjesec održali prvi nezvanični Pride, prošetavši centrom grada sa LGBTI zastavama duginih boja.

Okupljanje je održano 17. maja, na Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije (IDAHOT), kad su aktivisti te članovi i članice Sarajevskog otvorenog centra ispred Parlamenta Federacije BiH u Sarajevu organizovali uličnu akciju i mirno okupljanje kojim su nastojali skrenuti pažnju na ovu manjinsku skupinu u BiH.

Fotografkinja Mel Hattie u Sarajevu je boravila kao jedna od učesnica međunarodnog projekta nevladine Fondacije 1948, čiji je cilj da ohrabruje mlade ljude u Bosni i Hercegovini da prave promjene u društvu kroz različite projekte, intervjue i aktivnosti.

Njene su fotografije i priča o obilježavanju 17. maja u Sarajevu objavljeni na stranici Photographerswithoutborders.org, a članak je naslovljen kao "Prva neoficijelna Parada u Sarajevu".

Ova tema iznjedrila je i sve druge probleme bh. društva, pa je fotografkinja Hattie u svom članku pisala o velikoj nezaposlenosti mladih osoba, brojnim ožiljcima iz rata koji se i danas vide na zgradama, cestama... Ali, najviše je razočarao trenutak kojem je prisustvovala tokom neoficijelne sarajevske parade, kada je muškarac psovao i pljuvao na LGBTI osobe koje su marširale gradom. Hattie piše kako se nikada u Sarajevu nije osjećala tako neugodno, te da je tada shvatila u kolikoj su mjeri u Bosni prisutni homofobija i problem s ljudskim pravima. Mel u članku piše i da u Bosni činjenica da ste pripadnik bilo koje manjine, može stvoriti probleme.

"Bosanski ustav dijeli građane po etničkoj osnovi, a oficijelno možete biti Bošnjak, Hrvat ili Srbin. Država ima tri predsjednika - jednog bošnjačkog, jednog hrvatskog i jednog srpskog. Ljude iz drugih kategorija vlada ne prepoznaje, a to su: Romi, Jevreji, Crnogorci, Albanci i bilo ko ko se ne uklapa u ove tri grupe", piše Mel.

Nakon što je skupina aktivista završila okupljanje ispred Parlamenta Federacije BiH, odlučili su mirno prošetati gradom sa LGBTI zastavama prema kinu Meeting Point.

Mel nastavlja svoju priču:

"Ovo je nešto poput naše prve gay parade - kazala mi je jedna djevojka. Ljudi na ulicama su se zaustavljali i buljili u njih. Pritrčala sam im kako bih napravila fotografije, a u tom je trenutku iz obližnjeg kafića izašao jedan muškarac. Uperio je prst u gomilu i pitao me šta se dešava. Rekla sam mu da je u pitanju gay parada, na šta je on počeo da psuje i pljuje na ljude koji su prolazili. Oni su ga ignorisali. Nakon što sam napravila fotografiju, okrenuo se prema meni, upitavši me šta to radim. Počeo je da mi psuje, stavio mi je obje ruke na ramena i gurnuo me. Pobjegla sam od njega i pridružila se paradi", piše Mel.

Dodaje kako niko nije bio povrijeđen, no kako je bila frustrirana i uznemirena ovim događajem.

 

 

Ne propustite