Smiljomanija u Hercegovini: Pos'o je dobar, a para laka
Sve priče su manje više ispričane, urađene su kvalitetne analize, i na koncu započela priprema terena i sadnja. Lijepo vrijeme mnogi su koristili za sadnju, a najčešće su zasađivane manje plantaže sa po nekoliko hiljada sadnica. Riječ je naravno o sadnji smilja u Hercegovini. Do jučer manje poznata kultura u južni dio zemlje dospjela je nenadano, te za kratko vrijeme postala vjerovatno najzastupljenija u ovom kraju. Hercegovačka klima i prije svega tlo (na potezu od Mostara do Trebinja i Neima) pogodni su za proizvodnju bilja koje je itekako traženo i na cijeni.
“U prosjeku sadimo oko 30.000 sadnica, dok osim sadnje radimo i poslove branja i okopavanja”, kazala nam je jedna od sezonskih radnica na plantažama smilja iz Mostara.
Ona je dio tima koji tokom sezone radi na poslovima sadnje, uzgoja i distribucije smilja na prostoru gotovo cijele Hercegovine.
“U vremenu kada je nezaposlenost ogromna, smilje je dobrodošlo i uzgajivačima i nama koji smo spremni raditi. Često ustajemo u pet ujutro, ali se isplati”, kazala je naša sagovornica koja najčešće radi na području Čitluka, Gruda i Ljubuškog.
Cijena jednog kilograma smilja kod otkupljivača u Hercegovini trenutno se kreće između tri i pet ipo KM. Potražnja je ogromna, pa niko od uzgajivača nema problem sa plasmanom. Jedan od uzgajivača iz Mostara sa kojim smo razgovarali upoznao nas je da će uskoro berba prvih njegovih zasada (posađeni u novembru prošle godine), kao i da će ih vjerovatno plasirati u Ljubuški.
“Cijena je povoljna i vjerovatno ćemo ga prodati u LjubuškI”, rekao je, dodajući da u budućnosti ima velika očekivanja kada je u pitanju uzgoj ove kulture.