Ombudsmeni: Nedovoljna podrška žrtvama seksualnog nasilja u konfliktu
Ombudsmeni za ljudska prava BiH, u povodu 19. juna Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u konfliktu, ukazuju na nedovoljnu podršku koja se pruža žrtvama ovog nasilja.
Ombudsmeni u saopćenju za javnost također ukazuju i neophodne mjere koje nadležne vlasti treba da preduzmu kako bi ojačale zaštitu i podršku žrtava i preživjelih seksualnog nasilja u ratu kroz poboljšanje njihovog zdravstvenog, ekonomskog i psihosocijalnog statusa.
Ističu i značaj aktivnog učešća i podrške sveukupne društvene zajednice svim žrtvama i preživjelim seksualnog nasilja u ratu, ali i podizanja nivoa informiranosti žrtava ovog nasilja u dijelu koji se odnosi na legislativu, zaštitu ljudskih i drugih prava žrtava.
Ombudsmeni podsjećaju da je BiH, prema međunarodnom pravu, obavezna pružiti reparacije žrtvama ratnog seksualnog nasilja. Ipak, ističu da na neefikasnost reparacijskog sistema, u najvećoj mjeri utiče odsustvo pravnog okvira koji uređuje pravo na reparacije ovih žrtava u BiH.
- Naime, ni 21 godinu nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma nije uspostavljen sistem koji će garantirati jednaka prava, odnosno jednak tretman svim žrtvama ratnog seksualnog nasilja u BiH - naglašavaju Ombudsmeni.
U saopćenju navode da bi Strategija za poboljšanje statusa žena žrtava seksualnog nasilja u toku rata u BiH, koja je u pripremi, trebalo da posluži kao okvir da se obezbijedi jednak pristup zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti svim žrtvama širom zemlje, te da pokrene akciju da se počinioci ovog nasilja izvedu pred lice pravde, jer je to osnovni preduslov za sprečavanje kršenja ljudskih prava.
(Fena)