24 godine od stravičnih zločina na Uborku i Sutini
Danas su se navršile tužne 24 godine od masovnog ratnog zločina na lokalitetima Uborak i Sutina sjeverno od Mostara, kojeg su tih dana 1992. godine srpske paravojne snage, potpomognute redovnim i rezervnim jedinicama JNA, počinile nad 114 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti iz mostarskog naselja Zalik i nekoliko prigradskih naselja.
Civili odvođeni iz svojih domova potom su okupljeni u atomskom skloništu Zaliku, a zatim odvedeni u nepoznatom pravcu.
Par mjeseci kasnije, na lokalitetu gradske deponije Uborak, te lokalitetu Sutina, otkrivene su prve masovne grobnice tokom rata u Bosni i Hercegovini. Do dana, uprkos tome što postoje preživjeli svjedoci, te što se pouzdano znaju imena počinilaca, za ovaj zločin još niko nije odgovarao.
Članovi porodica civila ubijenih na lokalitetima Uborak i Sutina kod Mostara još jednu godišnjicu zločina nad njihovim najbližim obilježili su bez dočekane pravde. Već 24 godine slučaj se povlači po ladicama bh. pravosudnih institucija, ali za mučenje i strijeljanje 114 civila niko nikada nije odgovarao. Streljanje na Uborku jedini je preživio Redžo Karišik, dok je zločin u Sutini par sati prije preživio Admir Boloban.
“U jednom dijelu presude Vojislavu Šešelju navedeno je da su dobrovoljci među koje su spadali i zloglasni 'Šešeljevci' bili u liniji komandovanja JNA, kojima je nadređeni bio general Momčilo Perišić. Propust Haškog tribunala u ovom slučaju bio je taj što su za Uborak i Sutinu teretili samo Vojislava Šešelja.
Osim toga, sa žaljenjem moram kosntatovati da bh. tužilaštva za 24 godine su uradili malo ili nimalo na ovom predmetu“, rekao je predsjednik Udruženja porodica ubijenih u Sutini i na Uborku Adnin Hasić.
Osim Hasića vijence na spomenik ubijenim civilima Hercegovine spustili su i glavni imam IZ-e Mostar Suljo ef. Cikotić i mostarski paroh Radivoje Krulj.