Pokopana teorija o otkriću Velikog praska
Nakon višemjesečnog istraživanja, evropski naučnici su zauvijek napustili tezu američkih fizičara koji su u martu objavili otkriće vibracija Velikog praska ocijenivši ih tada golemim napretkom u fizici.
Prvo otkriće ovih gravitacijskih valova predviđenih u teoriji relativnosti Alberta Einsteina, trebalo je svjedočiti o iznimno brzom i snažnom širenju svemira u prvom djeliću sekunde njegova postojanja, prije 13,8 milijardi godina i ta je faza nazvana "svemirska inflacija".
"Povezivanjem podataka dobivenih teleskopima Planck i BICEP2/Keck pokazalo se (...) da se signal koji je potonji uhvatio u martu 2014. ne može povezati s prvim trenutcima Velikog praska i uglavnom dolazi iz naše galaktike i gravitacijskih zakrivljenja na koja je nailazio dok se širio sve do nas", priopćio je u petak francuski Nacionalni institut za naučna istraživanja (CNRS).
Ovaj rezultat u kojemu su sudjelovali mnoge naučne ustanove, "daje razrješenje naučnog serijala koji je privlačio pozornost kozmologa i amatera", komentira CNRS.
Studija će biti objavljena u Physical Review Lettersu.
Američki tim koji je u martu obznanio veliki uspjeh na čelu s astrofizičarem Johnom Kovacem s Harvardova sveučilišta promatrao je svemir pomoću teleskopa BICEP2 (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization) na Južnom polu.
Otkriće gravitacijskih valova je "jedan od najvećih ciljeva u kozmologiji", istaknuo je.
Gravitacijski valovi stežu svemir ostavljajući različit otisak u kozmološkoj pozadini, slabo svjetlosno zračenje koje je ostalo nakon Velikog praska.