Omersoftić: BiH preuzela odgovornost za kriminalne radnje Ljubljanske banke
Predsjednica Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH Amila Omersoftić je danas izjavila da je neizvjesno kada će Slovenija dostaviti štedišama, koje su se odazvale javnom pozivu još u decembru, informativni obračun i izvršiti isplatu.
Ukoliko to ne bude urađeno u roku, naglasila je Omersoftić na konferenciji za novinare u Sarajevu, štediše će biti prisiljene da u njima ostavljenom roku, podnesu zahtjev za podizanjem postojećih tužbi ili ulože tužbu Evropskom sudu.
- U martu kada smo trebali dobiti prve obračune i da počne isplata, Slovenci su nas obavijestili da su uništeni naši podaci o deviznoj štednji u Ljubljanskoj banci i da ne možemo dobiti svoju štednju. Budući da u svakoj zemlji na svijetu uništavanje finansijskih dokumenata predstavlja krivično djelo, podnijeli smo krivičnu prijavu Tužilaštvu Slovenije – istakla je Omersoftić napominjući da su podaci postojali u junu prošle godine i tokom sudskog postupka.
Navela je da Slovenija u svom ovogodišnjem budžetu nije osigurala novac za štediše iz BiH, ali jeste za štediše iz Hrvatske, te da su zaključili da se radi o manipulaciji od Slovenije deviznom štednjom štediša u BiH.
- Svojim zakonom bez ikakvog pravnog osnova, Slovenija pokušava uvući BiH u ovaj problem, odnosno odgovornost prebaciti na BiH, iako je presuđena odgovornost Slovenije. Nažalost, BiH je izgleda „nasjela" i preuzela odgovornost za kriminalne radnje Ljubljanske banke Ljubljana – kazala je Omersoftić.
Dodala je da su, prema tvrdnjama iz Ministartva finansija Slovenije, 27. aprila obije strane (ali ne znaju ko u ime BiH) potpisale dogovor koji sadrži obavezu BiH da Sloveniji omogući pristup dokumentaciji sa namjerom da se ona skenira i obavezu Slovenije da u šest sedmica nakon preuzimanja podataka formira elektronsku bazu podataka i otpočne verifikaciju zajedno sa već ranije dostavljenim podacima iz BiH u elektronskoj formi.
-To nije dozvoljeno Zakonom o zaštiti ličnih podataka jer prema njemu niko ne može uzimati niti davati moje podatke bez saglasnosti. Zabranjeno je i Zakonom o arhivskoj građi jer su podaci Ljubljanske banke tajni i spadaju u arhivsku građu – istakla je Omersoftić.
Omersoftić je kazala da traže od predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića da, ukoliko su ove informacije tačne, prezentira koje je podatke u elektronskoj formi BiH ustupila Sloveniji, u koje svrhe i pod kojim uslovima Slovenija može te podatke koristiti.
- Mi postajemo najnesigurnije osobe na svijetu. Ukoliko ne dobijemo tačne podatke, u ponedjeljak ćemo sa cijelim slučajem upoznati SIPA-u i Tužilaštvo BiH jer se ovdje mora postaviti pitanje ko se igra sa našom imovinom i zašto nas Agencija za zaštitu ličnih podataka nije zaštitila. Zašto Sud BiH kojem smo dali tužbu drži predmet u ladici i zašto na Općinskom sudu Sarajevo nismo mogli dobiti naredbu Ministarstvu finansija FBiH da izda potvrdu u kojoj se vidi da moja štednja nije potrošena u privatizaciji – kazala je Omersoftić.
Rok u kome štediša, kako je navela, mora poslati tužbu Evropskom sudu je šest mjeseci od dana kada je trebao dobiti informativni obračun.
(Fena)