Šarena revolucija u Makedoniji

Region
Šarena revolucija u Makedoniji
Pristalice "šarene revolucije" i večeras su obojile bijelu baroknu fasadu zgrade makedonske Vlade prepoznatljivim bojama, izražavajući revolt protiv vlasti zbog projekta "Skoplje 2014".

Pristalice "šarene revolucije" i večeras su obojile bijelu baroknu fasadu zgrade makedonske Vlade prepoznatljivim bojama, izražavajući revolt protiv vlasti zbog projekta "Skoplje 2014".

Zgrada Vlade i juče je bila prva na meti "šarene revolucije", a osim fasade, demonstranti su obojili i cijelu ogradu. 

Kao i proteklih osam sedmica, demonstracije protiv odluke predsjednika Makedonije Đorđa Ivanova o aboliciji državnika i političara osumnjičenih u aferi "prisluškivanje", i večeras su počele ispred sjedišta Specijalnog javnog tužilaštva u znak podrške ovoj instituciji. 

Demonstranti su se zatim, uz skandiranje "nema pravde, nema mira", uputili ka zgradi Vlade, a nakon bojenja refasadiranog objekta, ka Sobranju. 

Oni su u posljednjem trenutku promijenili trasu i umjesto ka Sobranju uputili se ka centralnom gradskom trgu gdje su zapalili fakele i ponovo pustili boje u fontanu. 

Među demonstrantima večeras je i bivši holandski ambasador Simone Filipini, koja je svojim zahtjevima za istinske reforme i demokratiju u Makedoniji navukla gnjev vladajuće stranke VMRO-DPMNE još 2011. godine. 

Očekuje se da se i večerašnji protesti završe ispred sjedišta Sobranja. 

Građanski pokret "Protestujem", koji organizuje demonstracije širom Makedonije od 12. aprila, saopštio je danas da će ostati na ulicama do potpunog razrješenja krize. 

Protesti su počeli odmah nakon što je Ivanov potpisao ukaz o aboliciji 56 političara protiv kojih Specijalno javno tužilaštvo vodi krivične istrage u vezi sa aferom prisluškivanih razgovora, koju je lider opozicionog SDSM Zoran Zaev objelodanio prošle godine. 

"Šarena revolucija" danas je prvi put večernje proteste pokreta "Protestujem" radikalizovala dnevnom blokadom važnih saobraćajnica u Skoplju. 

Tri ključne raskrsnice u gradu bile su blokirane na pola sata, a organizatori su najavili nove proteste.

Demonstranti, osim potpunog ukidanja odluke o aboliciji političara, traže neopozivu ostavku Ivanova i zahtijevaju uključivanje nezavisnih predstavnika u rješavanje krize, te formiranje prelazne vlade sa zadatkom da u potpunosti sprovede reformske prioritete. 

Ivanov je tokom boravka u Sofiji, gdje je učestvovao u radu samita na vrhu Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, ponovio da je odlukom o pomilovanju, u stvari, ponudio rješenje i pomirenje. 

On je pozvao lica za koja je abolicija na snazi da podnesu zahtjeve za njeno povlačenje. 

Iz kabineta predsjednika Makedonije saopšteno je da, osim 22 lica za koja je povučena abolicija, nijedan od 33 pomilovana lica nije dostavio zahtjev za izuzeće.

Ne propustite