Ivan Kraljević za Novi.ba: Bošnjačka koalicija je legitimna, ako nema ''figa u džepu''

Bosna i Hercegovina
Ivan Kraljević za Novi.ba: Bošnjačka koalicija je legitimna, ako nema ''figa u džepu''
Ivan Kraljević, mladi mostarski politolog i asistent na studiju politologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru za Novi.ba govori o tri vrlo bitne teme aktuelnog političkog trenutka u Bosni i Hercegovini.

Ivan Kraljević, mladi mostarski politolog i asistent na studiju politologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru za Novi.ba govori o tri vrlo bitne teme aktuelnog političkog trenutka u Bosni i Hercegovini.


Novi.ba: Tomislav Karamarko je nedavno zaoštrio političku retoriku prema Republici Srpskoj i na taj način najavio moguću promjenu hrvatske politike prema BiH. Kakvo je Vaše mišljenje o tome?

Kraljević: Meni kao mladom politologu ponajviše smeta neupućenost novih hrvatskih vlasti u kompliciranu stvarnost Bosne i Hercegovine. Ponekad se ima osjećaj kako govore o Hrvatima u BiH poput Visokog predstavnika ili, pak, veleposlanika neke zapadne zemlje. S druge strane, ovdašnji Hrvati su postali siti izlizanih fraza o načelnoj potpori ili, recimo, formulacija „neka se tamo dogovore sva tri naroda“, pogotovo jer se ni oni sam ne mogu dogovoriti ni o čemu u ovome trenutku. Sumnjiv je čak i dogovor o tzv. europskom putu, previše je u tome, kao i u svemu drugome, licemjerja. Dakle, puno je neodlučnosti i nedorečenosti u odnosu Hrvatske prema bh. Hrvatima. Ne mogu se polagati velike nade u potporu borbi za jednakopravnost sve dok se, s druge strane, instaliraju i savjetničkim ili veleposlaničkim mjestima nagrađuju oni koji su ne tako davno otvoreno stajali na strani upravo onih koji su u posljednjim godinama radili na dekonstituiranju Hrvata u BiH. Bh. Hrvati pomalo politički sazrijevaju u ocjenjivanju učinaka iz susjedstva. Iako tradicionalno, barem oni koji glasuju, naklonjeni HDZ-u, znali su priznati iskrenost i dobronamjernost u nerijetkim istupima, podršci i potezima Josipovića i Milanovića prema onima koji su majorizirali hrvatski narod. Nekad se osluškivao svaki mig iz Zagreba, danas se bh. Hrvati pomalo osamostaljuju, barem glede toga.

Novi.ba: Da li mislite da bi neka eventualna nova hrvatska politika mogla uzdrmati osovinu Dodik-Čović? Da li se u tom svjetlu mogu tumačiti istupi banjalučkog biskupa Franje Komarice i vhbosanskog nadbiskupa Vinka Puljića?

Kraljević: Odnos između Čovića i Dodika neće biti ugrožen. Mislim kako spomenuti istupi nisu doveli u pitanje suradnju i partnerstvo čelnika HDZ-a BiH i SNSD-a. U moru reakcija na biskupovu izjavu nije došlo do konfrontacije između njih dvojice. Uostalom, praktički se već smirila fama oko uistinu emocionalnog istupa biskupa Komarice i njegove, doduše, neoprezne usporedbe Bleiburga i Banjaluke prilikom govora o stanju hrvatskog, uglavnom katoličkog, življa u Republici Srpskoj. Sa svojim metaforičkim istupom našao se na udaru političkih predstavnika iz RS-a iako i oni sami znaju tko je biskup Komarica i što je doista mislio. Svojom izjavom je, očigledno, dirnuo u bolnu i još nezacijeljenu ranu, iako mu je namjera, sasvim siguran sam, bila drukčije naravi. Kao iskrena čovjeka, možda najiskrenijeg među nama, velikog borca za istinu, pomirenje i jednakopravnost, koji se ne libi svakome pružiti ruku i prijateljski razgovor, zanimalo ga je što je s povratkom nesrpskog življa na prostor RS-a. Ne treba zatvarati oči pred istinom i realnim stanjem u manjem entitetu. No, mišljenja sam kako je danas teško govoriti o nekom brojnijem povratku na nekadašnja ognjišta, kada i same vlasti u RS-u ne znaju iznaći rješenje kako zaustaviti egzodus stanovnika (uglavnom mladih) koji ne pronalaze zadovoljštinu za svoj život u ovoj državi. I to nije problem samo RS-a nego cijele države.  Dakle, Čović i Dodik su iskusni političari ali volio bih kada bi i jedan i drugi iskrenije i više poradili na onome što je doista smisao biskupove izjave. Kao čvrsti partneri i predstavnici svojih naroda najpozvaniji su graditi mostove  boljih odnosa i ispravljanja brojnih i štetnih nepravdi između dvaju naroda. Jedan u RS-u, drugi u FBiH.  

Novi.ba: Kakvo je Vaše razmišljanje o formiranju nove, čvrste, bošnjačke koalicije između SBB i SDA na svim nivoima vlasti? Kako će ona utjecati na situaciju u BiH?

Kraljević: Iako se u početku činilo kako će bošnjačka koalicija ići samo za izbore u Srebrenici i još neke općine u RS-u, na koncu će jurišati u borbu za izbor „svojih“ u općinama FBiH poput Stoca, Viteza i Kiseljaka. Želim naglasiti kako je formiranje bošnjačke koalicije i političkog partnerstva sasvim legitiman izbor ukoliko nema „figa u džepu“. No, bojim se kako se u toj suradnji više radi o pripremanju za veliku političku borbu s onim drugim. Na to možemo gledati i kao na jednu vrstu „bošnjačkog odgovora“ na „hrvatski odgovor“, odnosno kao odgovor na koaliciju HDZ-a BiH i ostalih hrvatskih stranaka u onim mjestima gdje im je zbog malobrojnosti onemogućen pluralizam. Bojim se da će takva vrsta revanšizma u potpunosti ubiti pluralizam kod bošnjačkog političkog tkiva. Hrvati su mogućnost pluralizma kroz sami izborni zakon, dvostrukim podmetanjem Željka Komšića i igranjem zakonima matematike u federalnom Domu naroda u vremenu famozne „Platforme“.  No, nećemo biti toliko pesimisti pa ne uzeti u obzir iskrenost u izjavi kako se ne radi o revanšizmu nego o formiranju ovakve koalicije zbog provođenja reformi i obnavljanja partnerstva sa Srbima i Hrvatima. I jedno i drugo nam je nasušno potrebno. I reforme i partnerstvo.

 

Ne propustite