Dan bijelih traka: Zajedno protiv fašizma

Bosna i Hercegovina
Dan bijelih traka: Zajedno protiv fašizma
U Prijedoru 31. maja 1992. godine,naređeno nesrpskom stanovništvu da obilježi svoje kuće bijelim čaršafima, a da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava.

U Prijedoru će danas biti obilježen “Dan bijelih traka”, u znak sjećanja na dan kada su 1992. godine srpske vlasti naredile nesrpskom stanovništvu u ovom gradu da se označi bijelim trakama, a na kućama istaknu bijele čaršafe. Cilj je bio da se jasno raspozna koji građani nisu Srbi.

To je simbolično obilježavanje u znak sjećanja na sve ubijene stanovnike prijedorskog kraja. Ovaj će dan biti obilježen mirnom protestnom šetnjom i okupljanjem porodica preživjelih.

Ove godine akcenat obilježavanja je stavljen na borbu roditelja ubijene djece Prijedora za izgradnju spomen obilježja, koje već dvije godine čeka na odluku gradske uprave da izda odobrenje.

Tokom rata, Prijedorčani nesrpske nacionalnosti su ubijani, maltretirani, izgladnjivani i zatvarani u logore, najčešće u Trnopolje, Omarska i Manjača. Osim u Prijedoru, Dan bijelih traka obilježava se u više bh. gradova, ali i u Evropi i u svijetu.”

Iz udruženja porodica žrtava smatraju kako je obilježavanje ovog dana izuzetno značajno da zločini počinjeni na području Prijedora nikada ne bi bili zaboravljeni.

Obilježavanju ovog dana pridružili su se i korisnici društvenih mreža, koji poručuju da se ne smije zaboraviti zločin u kojem je ubijeno 3.173 civila.

U poruci na Twitteru navodi se da je obilježavanju Dana bijelih traka (#whitearmbandday) u Chicagu prisustvovalo više od 500 ljudi.

Akcija "Zajedno protiv fašizma!" u utorak će biti upriličena na Trgu djece Sarajeva povodom obilježavanja Dana bijelih traka.

Građanima Sarajeva dijelit će se bijele trake kako bi simbolično podsjetili na naredbu koju su izdale ratne vlasti Prijedora 31. maja 1992. godine - da "svi nesrbi u Prijedoru označe svoje kuće bijelim plahtama, a po izlasku iz kuće istaknu bijelu traku oko ruke".

"Ovo je bio jedan od najočitiji primjera fašističkog režima sprovedenog od strane policijskih, vojnih i paravojnih struktura u Prijedoru" saopštili su organizatori.

U sklopu akcije na Trgu djece Sarajeva postavit će se tabla na koju će građani upisivati svoje poruke, a po završetku akcije darovat će se nekom od muzeja u Sarajevu na trajno čuvanje.

Akciju podizanja svijesti o dešavanjima u Prijedoru 1992. – 1995. godine zajednički organiziraju Udruženje žrtava i svjedoka genocida, udruženje Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa i Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva.

Ne propustite