Safet Softić: Značajno obrazloženje Ustavnog suda BiH

Bosna i Hercegovina
Safet Softić: Značajno obrazloženje Ustavnog suda BiH
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Safet Softić, iako je Ustavni sud BiH odbacio njegov zahtjev za ocjenu ustavnosti člana 7. stav 1. Ustava Republike Srpske, zadovoljan je sudskom odlukom.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Safet Softić, iako je Ustavni sud BiH odbacio njegov zahtjev za ocjenu ustavnosti člana 7. stav 1. Ustava Republike Srpske, zadovoljan je sudskom odlukom.

Smatra da je sudsko obrazloženje u ovom predmetu veoma značajno za sve građane u BiH, posebno za one koji su u faktičkoj etničkoj, vjerskoj ili jezičnoj manjini na određenoj teritoriji. Tu prvenstveno misli na povratnike u Republici Srpskoj.   

-Iz saopštenja našeg najvišeg državnog suda jasno se da zaključiti da se jezik bošnjačkog naroda naziva bosanski jezik i da svi organi javne vlasti u BiH to moraju poštivati. Prema tome, Ustav Republike Srpske je propisao da postoji jezik bošnjačkog naroda, kao i srpskog, kao i hrvatskog, ali da Bošnjaci, kao i svi drugi građani koji to žele, imaju pravo da svoj jezik zovu bosanski i da se po njemu identificiraju. Potvrđeno  je da je pitanje odabira maternjeg jezika i njegovog naziva legitimno i neotuđivo političko pravo svakog naroda u koje se javna vlast ne smije miješati i koje ne mora nužno biti identično s nazivom samog naroda - citat je iz današnjeg saopćenja sa Softićevim potpisom, koje je prenio Sektor za odnose s javnošću Parlamentarne skupštine BiH.

Nakon ove odluke Ustavnog suda BiH, nijedan organ u BiH ne smije više negirati naziv bosanski jezik za koji su se, prije svega Bošnjaci, ali i mnogi drugi građani, opredijelili. Od đačkih knjižica, preko uvjerenja i dokumenata, do odluka i zakona, izraz bosanski jezik mora biti korišten kad se govori o jeziku bošnjačkog naroda i građana koji su se opredijelili za bosanski kao maternji jezik, zaključuje Softić.

On se nada da će ova odluka naići na potpuno razumijevanje i podršku svih organa vlasti u BiH, ne samo u Republici Srpskoj, jer, kako dodaje Softić, postoji i drugi dijelovi BiH s istim ili sličnim problemima negiranja naziva nečijeg jezika.

- Držim da odluka Ustavnog suda BiH predstavlja bitan napredak u međusobnim odnosima pluralne Bosne i Hercegovine - naveo je Safet Softić. 

(Srna)

Ne propustite