Jaka, slobodna i obrazovana žena najjači stub stabilnosti zemlje
Sastanak sa zastupnicima i zastupnicama Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine održan je danas u Parlamentu FBiH, a cilj je promicanje ženske perspektive na ključna društveno-politička pitanja, kao i pravo na zdravlje, ekonomske mogućnosti za žene u malim zajednicama, pravo na roditeljstvo, učešće žena u mirovnim i ustavnim reformama.
Selma Hadžihalilović iz Fondacije Cure iz Sarajeva, organizator sastanka, smatra da je ovo jedinstvena prilika za zastupnice i zastupnike ženskih ljudskih prava iz lokalnih sredina Grahova, Livna, Bugojna, Gornjeg Vakufa/Uskoplja, Dobrošina, Konjica i Sarajeva, da predstavnicama zakonodavne i izvršne vlasti FBiH predoče svoje probleme.
- Nama je stvaranje ovako sigurnog prostora ključno u podizanju svijesti o položaju žena u BiH, a naš zahtjev i naša želja jeste puna implementacija CEDAW i CAHVO konvencije u svim sferama života u BiH – naglasila je Hadžihalilović.
Na sastanku je danas ocijenjeno da učešće žena u politici još nije na zadovoljavajućem nivou, a kako je navela potpredsjednica Parlamenta FBiH Vesna Švancer, žene i dalje nemaju jednak pristup tržištu rada, a diskriminacija pri zapošljavanju u pogledu porodiljskih prava je rasprostranjena kao i nasilje nad ženama.
Stoga je, dodala je, saradnja s fondacijama i udruženjima koje se zalažu za jednakopravnost spolova i rodova neophodna, „a vaša današnja posjeta Parlamentu FBiH je izuzetno važna jer samo zajedničkim radom i razvijenom saradnjom možemo postići najbolja rješenja za ravnopravniji položaj i status žene u našem društvu“.
- Jaka, slobodna i obrazovana žena je najjači stub stabilnosti zemlje, a najbolji način ponašanja muškarca je onaj koji poštuje, cijeni i podržava jednaka prava žena – naglasila je Švancer.
Potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović je rekla da su žene iz lokalnih zajednica tu da istaknu i artikuliraju probleme, te da je ovo prilika da u komunikaciji sa ženama koje su u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti iznađu rješenje.
Danka Zelić iz Udruženja građanki Grahovo, koje se bori za održivi povratak prognanih, kazala je da je najveći problem ove lokalne zajednice, a općenito i Kantona 10, zdravstveni sektor, te iznijela podatak da od 100 pregledanih žena 10 boluje od karcinoma.
Sastanak je održan u okviru projekta „Zalagačke Akcije BiH Žena“ kojem je cilj jačanje vidljivosti društveno marginaliziranih žena, jačanje saradnje Fondacije CURE, koja je organizator, te lokalnih aktivistkinja i političarki.