Jesu li ljevici glave došli mangupi iz vlastitih redova?

Bosna i Hercegovina
Jesu li ljevici glave došli mangupi iz vlastitih redova?
U našoj zemlji, iz dan u dan, sve je više stranaka koje pokušavaju popuniti prazan prostor koji je proizvela nekadašnja "aktuelna" ljevica. U ring sa liderom ljevice SDP-om i DF-om, prije nekoliko dana, stala je i "nova stranka" - Građanski savez. Ovaj savez bi, kako neki smatraju, vrlo lako mogao postati dobra zamjena zbunjenim glasačima socijal-demokrata, te u već razdorenu ljevicu unijeti još veću pometnju budući da lideri aktuelne ljevice odavno ne drže konce u rukama.

U našoj zemlji, iz dan u dan, sve je više stranaka koje pokušavaju popuniti prazan prostor koji je proizvela nekadašnja "aktuelna" ljevica. U ring sa liderom ljevice SDP-om i DF-om, prije nekoliko dana, stala je i "nova stranka" - Građanski savez. Ovaj savez bi, kako neki smatraju, vrlo lako mogao postati dobra zamjena zbunjenim glasačima socijal-demokrata, te u već razdorenu ljevicu unijeti još veću pometnju budući da lideri aktuelne ljevice odavno ne drže konce u rukama.   

Prema mišljenju analitičara Adnana Huskića prvi dio problema je zapravo problem definicije ljevice. Dakle, politička ljevica je termin koji bi trebao označavati brojne ideološke struje unutar političkog spektra. No, problem nastaje kada te stranke prestanu biti uistinu ljevičarske. Jer stranke kakav je danas SDP, DF, Naša stranka pa i novopečeni Građanski savez nisu u pravom smislu ideološke stranke. Njima bi najveći partner trebali biti sindikati i civilno društvo. Na njihov spomen prva misao bi nam trebala biti borba - borba za prava radnika, prava žena. Ljevica je trebala biti strana koja će nositi socioekonomske reforme, međutim danas je daleko od toga.

Činjenica je da je aktuelnoj ljevici u našoj zemlji potreban preustroj, prvo unutar stranački, a onda bi možda mogli i pričati o nekom ujedinjenu. Iako, treba napomenuti da su se SDP i DF oko, čak, jedne stvari uspjele dogovoriti. Naime usaglasile su se oko zajedničkog kandidata  za načelnika Lukavca. Ipak, vrlo vjerovatno je da će poslije oktobarskih lokalnih izbora sve 4 stranke biti na klupi. 

Drugi dio problema su, prema mišljenju Huskića, strukturni uslovi, odnosno ono što Bosna i Hercegovina svojom dinamikom proizvodi. A proizvela je nažalost to da se od 2006. godine bavimo samo i isključivo tzv. državnim razlogom (fr. raison d'État), odnosno kako ćemo osvojiti društvo ili državu - i tu su se zapravo svi pogubili i nastao je haos. 
Iako je trenutno na snazi etnonacionalni sistem uređenja države direktor Političkog savjeta iz Građanskog saveza Emir Suljagić tvrdi da je ideja ljevice "ideja koja ne može nikada propasti jer je stara kao i sve ostale koje su na političkom tržištu.

To što se u ovom trenutku barem naizgled čini da ta ideja stanuje na 4 adrese je manje bitno - ono što je bitnije od toga je da suštinski postoji baza  i ljudi koji će se uvijek poistovjećivati sa lijevim i građanskim vrijednostim i to se neće promijeniti". "Ljevica nažalost, nema mnogo šansi na izborima, ali ima šansu da kroz jedan malo duži proces možda, pronađe svoju dušu, ako to nije nezgrapna fraza u politici, i stavi je u kontekst vremena u kojem živimo" - ističe predsjednik Naše stranke Predrag Kojović. 

S druge strane, neophodno je odustati od termina  ljevica jer zbunjuje ljude jer oni oni koji se tako nazivaju više ne znaju šta bi sa njim - tvrdi politički analitičar Adnan Huskić. Nažalost, na predstojećim lokalnim izborima niko od 4 stranke se ne može nadati ničemu jer su njihovi problemi, prije svega SDP-a i DF-a, na personalnoj razini. Samim tim automatski se ostavlja prostor ujedinjenoj desnici, dakle, Stranci demokratske akcije, SBB-u i HDZ-u, koji je, svakako, već sve okupirao oko sebe. I na poslijetku ono što je najveći problem je upravo činjenica da, u ovom trenutku, u Bosni i Hercegovini ne postoji nosilac promjena. Postoji zato opća konfuzija, previše stranaka, premalo rezultata. Od ideološkog ujedinjenja ljevice, prema svemu sudeći zadugo neće biti ništa.

Ne propustite