Mostar se i dalje “diči” ulicama Francetića, Vokića, Lorkovića i Mile Budaka
Inicijativa o ukidanju naziva ulica u Mostaru koje nose imena zvaničnika fašističke NDH, Mile Budaka, Jure Francetića, Ante Vokića i Mladena Lorkovića vjerovatno neće dobiti podršku u Zastupničkom domu Parlamenta BiH. Nakon zasjedanja Ustavnopravne komisije Zastupničkog doma zastupnik SDP-a Denis Bećirović koji je inicijativu poslao u Parlament BiH konstatovao je da pomenuta komisija na koncu nije podržala prijedlog pošto su protivno glasali članovi iz SDS-a i HDZ-a BiH.
Nakon sjednice bez objašnjenja je saopšteno da inicijativa nije dobila podršku. U inicijativi koju je Bećirović poslao Parlamentu navedeno je da je zahtjev poslan u ime “budućnosti svih naroda i građana”.
“Organi vlasti u Gradu Mostaru trebaju jasno odgovoriti na pitanja: ko i zašto promoviše saradnike i sljedbenike nacizma i fašizma u tom gradu i ko je autora rasnih zakona NDH Milu Budaka uveo u nastavni plan i program, te nazvao pola Šantićeve ulice po njemu, te ga na taj način rehabilitivao”, upitao se Bećirović pitajući i čime su zvaničnici NDH zaslužili da mostarske ulice po njima nose imena, dok se imena zaslužnih uporno brišu.
“Nazivanje ulica po saradnicima i sljedbenicima fašizma i nacizma jasno pokazuje da fašizam i nacizam nisu pojave koje nepovratno pripadaju prošlosti. I u savremenim društvenim uslovima očigledno ima pojava ekstremizma i neofašizma”, smatra Bećirović.
Navedene ulice sporna imena dobile su u poratno vrijeme dok je Mostar bio podijeljen na šest općina. Iako su mnogo puta pokretane inicijative da se ukinu ovakvi, u najmanju ruku neprimjereni nazivi, do toga do danas nije došlo. Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić nedavno je izjavio da je ranije predlagao da se nazivi spornih ulica promjene, ali da nakon predlaganja inicijative nije dobio podršku bošnjačkih vijećnika u tadašnjem Gradskom vijeću Mostara.
Gradska uprava Grada Mostara na čelu upravo sa Ljubom Bešlićem, Bećirevićevu inicijativu okarakterisala je kao politikantsku s ciljem skretanja pažnje na sebe.
“Osim što mu to nije u opisu posla, kao ni nadležnosti spomenutog visokog doma, više je nego jasno da je ovaj državni zastupnik u nedostatku bilo suvislih političkih inicijativa, kojima bi opravdao visoku zastupničku plaću, još jednom htio licemjernom i politikantskom inicijativom skrenuti pažnju na sebe. Da je kojim slučajem drugačije, ili da je bivši potpredsjednik SDP-a iskren i politički korektan u onom što predlaže, mogao je preko svojih stranačkih drugova u Gradskom vijeću Mostara promijeniti imena tih ulica”, poruka je uz podsjećanje da je gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić dva puta u Gradskom vijeću Mostara službeno predlagao da se imena tri spomenute ulice, koje su svoje ime dobile u ratu, promijene i da se tim ulicama daju imena po poznatim mostarskim i bh. pjesnicima.
“Licemjerno je spočitavati ovo pitanje gradskoj vlasti u Mostaru, gradonačelniku ili HDZ-u BiH, čiji su vijećnici u Gradskom vijeću Mostara ovaj prijedlog podržali. Promjenu nisu htjeli upravo oni koji su naknadno došli pameti, te nam svojim niskim demagoškim potezima drže predavanja o Mostaru kakav je bio i kakav bi trebao biti”, navedeno je u saopštenju, uz poruku Bećireviću da bi bolje bilo da se “bavi reformama koje su prijeko potrebne ovoj zemlji i svim njenim građanima”.
Istina je da vijećnici SDA u to vrijeme nisu podržali Bešlićevu inicijativu, a razlog je prost – željeli su na sto staviti imena svih ulica u Gradu, te razmatrati koje bi osim spornih trebale promijeniti imena. O spornim nazivima nedavno se na jednoj od konferencija mostarskog SABNOR-a izjasnio i dugogodišnji gradonačelnik Mostara Radmilo Braca Andrić. On je poručio da je sramno da Mostar u 21. vijeku ima ulicu Mile Budaka.
“Tokom Drugog svjetskog rata ostvarila se želja zločinca Mile Budaka za kojeg kažem da je bio ‘hrvatski Gebels’, da se istrijebi srpsko stanovništvo u Mostaru. Budak je jasno propovijedao da trećinu Srba treba ubiti, trećinu prevesti na katoličanstvo, a trećinu u koju spadaju djeca i žene protjerati iz Mostara. Tako je stradao i moj otac, a ja sam kao dijete zajedno sa braćom i majkom dospio u ustaški logor iz kojeg sam nekako uspio pobjeći. Ljude i pojave volim nazivati pravim imenom, pa ću kazati da je činjenica da danas u Mostaru imamo ulicu Mile Budaka posljedica neofašističkog opredijeljenja pojedinaca u vladajućoj partiji u Mostaru, ponavljam - pojedinaca, a ne svih članova te stranke”, rekao je Andrić.