Veinović: 'Popis stanovništva nije skup, nego preskup'
Rezultat popisa stanovništva BiH koji je održan još 2013. godine ni danas nije objelodanjen iako su se pojavljivale informacije u nekoliko navrata dosad. Međutim, današnja konferencija koju je sazvala Agencija za statistiku BiH dala je prognozu da će Popis biti objavljen do 1. jula ove godine. Fadil Fatić, zamjenik direktora Agencije izjavio je da je direktor Velimir Jukić usvojio odluku o obradi podataka u skladu sa Zakonom i međunarodnim preporukama. Direktor Jukić je dodao da će raditi u dvije smjene da ispoštuju rok.
Međutim, kao i u prethodnim mjesecima, ni na konferenciji nije niti jasno iznešeno niti se može zaključiti da su podaci donešeni jednoglasno. Naime, Miljan Popić, drugi zamjenik je izjavio da će podaci o broju stanovnika biti netačni do čak 10%, iako će se objaviti.
Objavu rezultata već dugo prate kontraverze i opstrukcije, prolongiranje rokova kao i neusaglašenost entitetskih agencija kao i pritisak međunarodne zajednice na političke aktere u BiH. O današnjoj konferenciji, prolongiranju, kao i o samom Popisu razgovarali smo sa Duškom Veinovićem, političkim analitičarom.
„Pretpostavljam, s obzirom da dugo traje ujdurma po pitanju broja stanovnika u BiH, da bi trebali da ispoštuju rok jer je to pitanje odgovornosti uopšte, formalno-pravno, ali i etičke odgovornosti nosioca funkcija u BiH i njenih izvršnih organa. Osnov za državu je da ima statistiku broja stanovnika a poslije te, demografske karakteristike i uvida u stanje kvalitativno i kvantitavino, mogu se sagledavati i ostali parametri kao sto su demokratija, izbori, upravljanje javnim resursima i slično.“
Veinović smatra da treba razmišljati i o eventualnim posljedicama, kao i spriječiti neke negativne posljedice objave rezultata.
„Mislim da je krajnje vrijeme da se taj civilizacijski elemenat uvida u stanje koliko nas ima utvrdi i da se na taj način, izmedju ostalih, preventivno djeluje o boravku ovih ili onih mudžahedina, terorista, ljudi dobrih i loših namjera. Dakle, mora se prvo znati koliko je stanovnika državljana BiH, koliko je stranih državljana u BiH, subjekata koji bi pribjegavali negativnim pojavama, odnosno terorizmu. Treba djelovati preventivno i da se ne miješa religija, vjera i terorizam. Neodgovorno je od političara da za bilo koju naciju i vjeru vežu terorizam. Sve te negativne pojave treba da utvrde pravosudni organi u skladu sa zakonima i evropskim uputama, a ne političari i politikanti. BiH je potreban dijalog i tolerancija različitih vjera i nacija bez obzira na etničku pripadnost.“
Na današnjoj konferenciji jedno od pitanja se ticalo i utroška sredstava za izvođenje i obradu popisnih rezultata. Naime, iako nema tačnih podataka, spominju se cifre od 35 miliona do 50 miliona KM. Popić je izjavio kako Popis nije koštao više od 35 miliona KM. Pitali smo našeg sugovornika za komentar.
„Popis stanovništva, ne da je skup, nego je preskup. Ali na vrijeme su trebali da budu obezbijeđeni instrumenti državnog, parlamentarnog, entitetskog, demokratskog i svakog drugog nadzora. No i to je nedovoljno ukoliko ne postoji morala, etike i svijesti kod nosioca funkcija.“