Ekonomista Goran Nedić za Novi.ba: Sva Novalićeva priča o zapošljavanju je šarena laža
Nepovratno se krenulo u reforme, a trenutno je realizirano 28 posto ciljeva iz Reformske agende - kazao je danas premijer Federacije BiH Fadil Novalić na dvodnevnoj međunarodnoj konferenciji "Izgledi za napredak" koja je danas počela u Sarajevu. Konfereneciju je organizirala Američko-bosanska fondacija i Centar za transatlanske odnose (SAIS) s ciljem pružanja podrške započetim reformskim procesima u BiH. Govoreći u okviru panela nazvanog "Program na EU agendi: Gdje se trenutno nalazimo?", Novalić je podsjetio da su Reformsku agendu potpisali svi politički predstavnici. Ipak, podvukao je, ne može se jasno govoriti o procentima s obzirom na to da se radi o različitim reformama gdje neke zahtijevaju duži vremenski period za provođenje, a neke su teže provodive. Ukoliko bi se Agenda svela na tri ključne oblasti, dodaje federalni premijer, radnopravno zakonodavstvo, poslovno okruženje i vladavina prava, moglo bi se reći da se došlo gotovo do kraja u prvoj oblasti, naglašavajući da je uvedena praksa da se vrši mjesečni pregled ispunjenja ciljeva iz Agende.
- Uhvatili smo se ukoštac sa socijalno najosjetljivijom tačkom, a istovremeno se radilo i na obustavljenju potrošnje i fiskalnoj disciplini. Kada je u pitanju reforma u oblasti vladavine prava nekoliko zakona je već izrađeno - naglasio je Novalić.
Izlaganje je zaključio riječima da je sada ključna podrška društva i međunarodne zajednice kako bi se nastavilo ovim tempom.
Novi.ba je tim povodom kontaktirao ekonomistu Gorana Nedića, koji objašnjava zbog čega postignuti rast u BiH nema nikakve veze sa Reformskom agendom i izvršenim reformama, te da ekonomska iskušenja koja nas čekaju ne najavljuju ružičastu budučnost, pogotovo sa premijerovim ekspozeom povodom 100 dana rada vlade Federacije BiH.
Novi.ba: Gospodine Nediću, premijer Novalić u gotovo svakoj svojoj izjavi hvali vladu za ostvareni ekonomski rast u Federaciji BiH, što je istakao i u svome ekspozeu povodom 100 dana vlade?
Nedić: Ekonomski rast u 2015. godini od 2% ostavaren je uprkos nedostatku stimulativnih mjera od strane Vlade FBiH. Fiskalna politika koja može imati utjecaj u kratkom roku, je bila restriktivna u 2015. i bez inovativnih rješenja. Strukturalne mjere kojim se Vlada hvali su bile do sada minorne i mogu imati efekta tek u srednjeročnom roku. Kriterij kojim se jednostavno mjeri efektivnost strukturalnih reformi je kretanje profita u privatnom sektoru(za nas najbitniji izvozni zbog ogromnog trgovniskog deficita). Povećanje profita vodi povećanju investicija, što vodi zapošljavanju i povećanju produktivnosti. Na žalost najave od strane Vlade FBiH o oporezivanju toplog obroka, povećanju akciza, smanjenje subvencija za izvoznike kroz povećanje poreza će imati negativne efekte na profitabilnost firmi i investicije.
Novi.ba: Kako to mislite?
Nedić: Rast BDP-a u 2015. je ostvaren prvenstveno uslijed rasta vanjske tražnje uslijed povećanja ekonomske aktivnosti u Eurozoni i naglom padu cijena sirovina, prvenstveno nafte. Domaće banke su pomogle sa rastom kreditne aktivnosti kroz potrošačke kredite i obnavljanje kreditnih linija velikom broju firmi koje bi trebale da idu u stečaj ili druge vidove restrukturiranja. Vlada FBiH za sada gura probleme pod tepih, a broj zaposlenih kojima se ne plaćaju doprinosi raste. Kada se krene sa istinskim reformama čišćenje tržišta će dovesti do propasti velikog broja firmi, otpuštanja 10-15% cjelokupnog broja zaposlenih iz neprofitabilnih firmi, što će u kasnijim godinama omogućiti rast od preko 5% na zdravim osnovama.
Novi.ba: A 50 i 100 hiljada radnih mjesta?
Nedić: Sva priča o zapošljavanju je šarena laža.Kod nas doduše ljudi pristaju da rade za sve manje i manje, radi se na dug godinama i to usporava to čišćenje tržišta, ali i tako tonemo. Ako se likvidira pola ili 70 posto loših firmi - ono što ostane bi moglo raditi efikasno, povećati plate i zapošljavanje i invesitrati. Naša opcija treba da bude EU da bi smo mogli dati svoj mali doprinos i zajedno sa progresivnim snagama širom Evrope je mogli mjenjati i demokratizovati iznutra jer cilj nam mora biti Evropa bazirana na solidarnosti u kojoj se nama, ali i drugim članicama, ne mogu podvaljivati i nametati mjere koje direktno idu protiv životnog standarda najsiromašnijih članova društva kao kao spasonosne. Ali do tada trebamo računatio sa tržištima izvan Evrope kojih ima mnogo i koja su gladna raznih roba.