Mostaru prijeti ekološka bomba
Osam mjeseci traje agonija radnika JP Uborak iz Mostara. Oni od septembra čekaju na plaću zarađenu u teškim uslovima koje sa sobom nosi rad na deponiji. Svi uposelnici (ukupno ih ima šest) 24 sata dnevno moraju biti pažljivi kako bi se izbjegla eksplozija ili neželjeno zapaljenje, a njihova volja i entuzijazam za dolaske na deponiju teško su objašnjivi, s čime se složio i direktor preduzeća Hasan Stupac. On je u izjavi za Novi.ba rekao da prije svega žali zbog radnika koji svakodnevno dolaze na posao, a za to nisu plaćeni.
“Nadam se da će se konačno iznaći rješenje kojim bismo okončali agoniju u kojoj se nalazimo. O deponiji se mora voditi računa zbog ostalih građana jer svako vrijeme sa sobom donosi i određene rizike o čemu brigu vodi šest preostalih uposelnika”, rekao je Stupac, najavljujući javnu raspravu posljednjeg majskog dana u Gradskoj vijećnici na temu sanacije i zatvaranja deponije Uborak. Stupac je i ovog puta upozorio na rizik od ekološke katastrofe u slučaju da se sanacija ne izvrši, dodajući i da je javna rasprava zakonski prirodan slijed događaja u ovakvoj situaciji.
Veći dio radnika JP Uborak prije dvije godine prešao je u novoosnovano preduzeće Deponije. Od šest radnika dvoje je zaposleno u upravi, a četvero u stražarskoj službi. Uposlenici s nestrpljenjem isčekuju sudske presude prema kojima bi trebali dobiti novac od JP Parkovi i Komos, a od čega bi se dalje podijelile plaće radnicima.
Trenutno je u fazi izrada projektne dokumentacije za sanaciju stare jame. Ukoliko se Uborak ne sanira prije zatvaranja, Mostaru prema Stupčevim riječima prijeti ekološka bomba. Iz gradskog Budžetu za 2016. godinu za zatvaranje stare deponije izdvojeno je 60 hiljada maraka.