Predstavnički dom PSBiH podržao principe Prijedloga zakona o ombudsmanu
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas je na sjednici podržao principe Prijedloga zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je prijedlog tog zakona, s ciljem njegovog harmoniziranja s Pariskim principima te preporukama Komiteta UN-a i Vijeća Evrope.
Novim zakonom o ombudsmanu naglašava se nezavisnost ove institucije i posebno zabranjuje svaki oblik utjecaja na njen rad, unapređuje njena efektivnost u zaštiti i promociji ljudskih prava, kao i mehanizma za prevenciju i sprečavanje torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka.
Istovremeno se podstiče aktivna saradnja s nevladinim sektorom, međunarodnim organizacijama, stručnim organima i akademskom zajednicom.
Predloženim zakonom je definirano da za ombudsmana mogu biti izabrane osobe iz reda konstitutivnih naroda i iz reda ostalih, a treba osigurati zastupljenost oba spola te je zabranjena diskriminacija prilikom izbora.
Navedeno je da se ombudsmani imenuju na mandat u trajanju od šest godina i ne mogu biti ponovo imenovani.
Predviđeno je da sjedište Institucije ombudsmana bude u Banjoj Luci, a da ima urede u Mostaru, Sarajevu i Brčko Distriktu BiH te ih može prema potrebi osnovati i u drugim mjestima u BiH.
Podržani su i principi Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu u BiH, koji je predložila poslanica Maja Gasal-Vražalica.
Kako je navela predlagač zakona, razlog za njegovo donošenje je usklađivanje sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH i Zakonom o zabrani diskriminacije, kao i dosljedno poštivanje principa nediskiminacije propisanog Ustavom BiH.
Poslanici su podržali i principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Pravobranilaštvu BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.
Podržani su principi Prijedloga zakona o kontroli vanjskotrgovinskog prometa robe dvojne namjene i Prijedloga zakona o kontroli vanjskotrgovinskog prometa oružja, vojne opreme i robe posebne namjene, koje je predložilo Vijeće ministara BiH.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je prijedloge ovih zakona radi njihovog usklađivanja s odgovarajućom uredbom Evropske unije i najboljim evropskim i praksama zemalja okruženja.
Na ovaj način postojeći Zakon o kontroli vanjskotrgovinskog prometa strateških roba za sigurnost BiH razdvojen je na dva, „nova“ zakona, i to na Zakon o kontoli vanjskotrgovinskog prometa naoružanja, vojne opreme i proizvoda posebne namjene i Zakon o kontroli vanjskotrgovinskog prometa robe dvojne namjene.
Donošenjem Zakona o kontroli vanjskotrgovinskog prometa naoružanja, vojne opreme i proizvoda posebne namjene uspostavit će se kontrola u vršenju trgovine oružja i vojne opreme te proizvoda posebne namjene radi zaštite interesa BiH i poštivanja međunarodnih obaveza koje je BiH preuzela.
Zakonom o kontroli vanjskotrgovinskog prometa robe dvojne namjene uspostavlja se kontrola u vršenju trgovine robom dvojne namjene te propisuju uvjeti za izvoz, brokering i provoz robe dvojne namjene te utvrđuju nadležna tijela za izdavanje isprava provođenja nadzora u vezi s robom dvojne namjene.
Zbog nedovoljne podrške poslanika iz RS-a nisu usvojeni principi Prijedloga zakona o zabrani javnog poricanja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja holokausta, zločina genocida i zločina protiv čovječnosti, koji su predložili poslanici Kluba SDP-a BiH: Denis Bećirević, Saša Magazinović i Mirsad Mešić.
Poslanici su podržali principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih stranaka, čiji su predlagači članovi Interresorne radne grupe za izradu izmjena izbornog zakonodavstva, poslanici: Borjana Krišto, Hazim Rančić i Lazar Prodanović.
Podržan je i Izvještaj o radu Privremene zajedničke komisije oba doma PSBiH za preispitivanje rada Nezavisnog odbora PSBiH, sa zaključcima navedenim u izvještaju.
U izvještaju je, između ostalog, navedeno da Privremena zajednička komisija smatra da domovi Parlamentarne skupštine BiH, nakon razmatranja ovog izvještaja, treba da odluče o sankcioniranju Nezavisnog odbora zbog uočenih propusta u radu Nezavisnog odbora i njegovih članova, uključujući i smjenu članova ovog odbora.
Primljena je k znanju Informacija o mogućnostima testiranja (pilot-projekt) naprednih tehnologija u izbornom procesu na lokalnim izborima 2016. godine u BiH, čiji je podnosilac Centralna izborna komisija BiH.
Zbog nepostojanja potrebne podrške iz RS-a nije usvojena poslanička inicijativa Denisa Bećirovića i Senada Šepića prema kojoj bi se zadužilo Ministarstvo sigurnosti BiH da sačini i u parlamentarnu proceduru dostavi Informaciju o djelovanju organizacija i grupa koje na teritoriji BiH šire vjersku, nacionalnu i svaku drugu mržnju.
Također zbog nepostojanja entitetske većine iz RS-a nije podržana ni poslanička inicijativa Nermine Kapetanović „Vijeću ministara BiH za donošenje i usvajanje državne strategije za promoviranje obnovljive energije“.
Po okončanju nastavka sjednice Predstavničkog doma, započela je nova sjednica tog doma.
(Fena)