U bh škole se uvodi Waldorfska pedagogija?
Vrlo je važno pedagozima, odgajateljima, učiteljima i roditeljima približiti načine na koji djeci možemo omogućiti da postanu ono za šta su rođeni i odrastu u sretne i zdrave ličnosti - istakao je ovom prilikom profesor Brierley
Waldorfska pedagogija, odnosno univerzalno obrazovanje po kojem je dijete centar svijeta, bez obzira na religijske i etičke razlike, bio je povod današnjeg sastanka ministra za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo Elvira Kazazovića sa waldorfskim profesorom i suosnivačem fakulteta u Oslu “Rudolf Steiner University College” Davidom Brierleyem.
- Vrlo je važno pedagozima, odgajateljima, učiteljima i roditeljima približiti načine na koji djeci možemo omogućiti da postanu ono za šta su rođeni i odrastu u sretne i zdrave ličnosti - istakao je ovom prilikom profesor Brierley.
Naveo je kako waldorfska pedagogija ima sasvim drugačije stavove od klasične pedagogije čije se metode uglavnom primjenjuju u državnim bosanskohercegovačkim vrtićima i školama.
Glavni cilj ove pedagoške metode je težnja za usklađivanjem djetetovog „duhovnog i zemaljskog dijela“, kroz mnogo veću slobodu u odgoju.
Tokom današnjeg sastanka je najavljeno da će se u narednom periodu krenuti sa izradom waldorfske strategije kojom će se težiti uvođenju ove pedagogije za početak u osnovne škole na području Kantona Sarajevo.
Ministar Kazazović je naglasio da će promjene doprinijeti boljem i kvalitetnijem obrazovanju naših učenika.
Prvu waldorfsku školu osnovao je Rudolf Steiner 1919. godine u Stuttgartu, a i danas se nastavni planovi i programi odvijaju po njegovim uputama.
Zahtijevao je i posebno oblikovanje prostora u kojem borave djeca i učenici, po kojima su zidovi waldorfskog vrtića u boji breskvinog cvijeta, saopćeno je iz Pres- službe KS.
Fena