Banja Luka: Ferhadija počela da živi svoju svakodnevnicu

Bosna i Hercegovina
Banja Luka: Ferhadija počela da živi svoju svakodnevnicu
Ponovo izgrađena banjalučka džamija Ferhadija, nakon današnje svečane ceremonije otvorenja, počela je da živi svoju svakodnevnicu.

Ponovo izgrađena banjalučka džamija Ferhadija, nakon današnje svečane ceremonije otvorenja, počela je da živi svoju svakodnevnicu.

Banjalučka ljepotica od jutarnjih sati bila je u centru pažnje cijele Banje Luke. No, nakon što je ceremonija otvorenja okončana, a oko sedam hiljada vjernika i posjetitelja, kao i brojni visoki zvaničnici otišli, Banja Luka i Ferhadija vratile su se svojoj svakodnevnici. Dok jenjava gužva na platou ispred Ferhadije, u haremu džamije u prvim večernjim satima i dalje je veliki broj vjernika, ali i običnih znatiželjnika, koji žele iz blizine uživati u blagu kulturno-istorijskog nasljeđa BiH, koje je zasjalo starim-novim sjajem. 

Policija je nešto iza 16 sati otvorila skoro sve saobraćajnice u Banjoj Luci. Bez ikakvih incidenata, tačno onako kako je i panirano, iz grada je ispraćeno oko 120 autobusa sa vjernicima koji su danas prisustvovali otvorenju obnovljene Ferhat-pašine džamije, poznate i kao Ferhadija.

Ferhat-pašina džamija ili Ferhadija smještena je u dijelu Banje Luke poznatom kao Donji Šeher koji je procvat doživio zahvaljujući posljednjem bosanskom sandžakbegu (1574—1580) i prvom beglerbegu (1580—1588) Ferhad-paši Sokoloviću, članu poznate porodice iz sela Sokolovića kod Rudog.

Ferhadija je, zahvaljujući Ferhad-paši, izgrađena 1579. godine u klasičnom otomanskom stilu. Prema Aliji Bejtiću, poznatom arhitekti i jednom od najistaknutijih poznavalaca spomeničkog bogatstva BiH, dimenzije unutrašnjosti Ferhadije su 12,10 metara sa 12,60 metara, a visina od poda do najviše tačke centralne kupole iznosi 17,5 metara. S desne strane džamijske zgrade je munara visoka oko 41,5 metara i spada među najviše u BiH. 

Proglašena je nultim historijskim spomenikom Bosne i Hercegovine 1950, nakon čega je uvrštena na listu svjetske kulturne baštine UNESCO-a. 

Ferhadija je bila jedna od 16 džamija srušenih u Banja Luci tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine. Srušena je 7. maja 1993. godine, nakon što je prvobitno bila granatirana, a potom i minirana. Ostaci džamije odvezeni su na gradsku deponiju, a dio je bačen u jezero Karanovac. Dan rušenja Ferhadije, 7. maj, u BiH je proglašen Danom džamija. 

Obnova Ferhadije koštala je više od 10 miliona KM, među najvećim donatorima njene obnove su Turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA) i institucije Republike Srpske. Obnovu su pomogli i mnogobrojni donatori i vakifi.

(Anadolu Agency) 

Ne propustite