Teško maltretiranje radnika u Srbiji: Moraju nositi pelene, trpe batine...
Predsjednik sindikata Sloga Željko Veselinović opisao je kakav horor proživljavaju radnici tvornice Jura u Leskovcu, čiji investitor iz Južne Koreje ima uvjerljivo najgori odnos prema radnicima u Srbiji.
"Tukli su ih metalnim palicama, žene su seksualno napastovali. Zabranjivan im je odlazak u WC i savjetovano im je da nose pelene. Kada nekom pozli, Hitna pomoć se zove u tvornicu i ukoliko radnika ne odvezu u bolnicu on je dužan nastaviti posao nakon pružene pomoći", opisao je.
Radnici su se ovih dana odlučili na 15-minutni štrajk kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo što ne mogu dobiti jedan neradni dan koji im po zakonu i pripada. Da sve bude gore, niko od vlasti i inspekcija ne reaguje na ovakav mobing.
Uprkos tome što postoje, prijave za mobing i zlostavljanje radnika u Juri nikad nisu procesuirane.
"Podnijeli smo mnogo prijava, ali se nikada ništa nije riješilo, osim u slučaju otpuštanja šestero radnika još prije pet godina, i to zato što su pokušali osnovati sindikat. Donijeta je presuda da su radnici u pravu, dobili su odštetu, ali nikada nisu vraćeni na posao", ispričao je Veselinović.
Na posao nisu vraćene ni trudnice i majke nakon završenog porodiljnog dopusta, koje su prije dvije godine dobile otkaz u kragujevačkoj tvornici. Veselinović kaže da je ista situacija u svim Jurinim tvornicama, u Rači, Nišu, Leskovcu te da je zlostavljanje tamo konstanta.
"Radnici su uplašeni, ali mislim da im je već dosta svega. Znate, kada na jugu Srbije izgubite posao, teško možete naći drugi i zato su ljudi često spremni raditi i za mali novac te svašta trpjeti", istaknuo je Jovanović.
Hiljade radnika te firme zato ostaje na poslu i radi u nehumanim uslovima za te 25.000 dinara mjesečno. Država je pak tvornici za svako radno mjesto dala i do 10.000 eura.
Samo prošle godine Jura Leskovac dobila je od države subvenciju vrijednu 950.000 eura. I zato ne čudi što u Juru, kako tvrde, stižu samo rutinske inspekcije u kojima se nikada ništa neregularno ne pronađe, jer je cijeli sistem prilično zatvoren, prenosi Hina