Kutija povjerenja uskoro u svim školama u Kantonu Sarajevo
Kutija povjerenja bit će postavljena u svim školama na području Kantona Sarajevo radi sprečavanja i adekvatnog postupanja u slučajevima vršnjačkog nasilja.
To je rečeno danas na predstavljanju aktivnosti koje poduzima Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo iz oblasti prevencije neprihvatljivih oblika ponašanja djece i mladih.
- Postavljanje kutija je hitna mjera Vlade Kantona Sarajevo, te će ministarstvo kontrolisati sadržaj kutija da ne bi dolazilo do zataškavanja određenih problema od rukovodstva škole. Tako ćemo dva puta mjesečno obilaziti škole da bismo razmotrili prikupljene materijale. Za to će biti zadužena Interdisciplinarna komisija - izjavio je resorni ministar Elvir Kazazović.
Osim toga, najavio je da će se u svim školama uvesti pedagoški karton, koji će sadržavati osnovne podatke o djetetu, ističući da će se na taj način pratiti razvojni put djeteta.
Karton će puniti razredni nastavnici i pedagozi škole, a prenosit će se iz predškolske ustanove u osnovnu, te u srednju školu.
Kao obavezan dio dokumentacije za upis u osnovnu i srednju školu, karton će omogućavati nastavnicima da imaju informacije o razvojnom putu učenika, njegovim prednostima, nedostacima, mogućim intervencijama, asocijalnom ponašanju i slično.
Za sve uposlene u odgojno-obrazovnim ustanovama donosi se jedinstveni etički kodeks, pored kojeg je danas promoviran i Pravilnik o prevenciji i intervenciji asocijalnih oblika ponašanja djece i mladih da bi se preventivne mjere o nasilju integrirale u svakodnevni život djeteta i rad odgojno-obrazovne ustanove.
Zbog ovih dokumenata uslijedit će izmjene zakona o predškolskom odgoju, o osnovnom odgoju i obrazovanju i zakonu u srednjem obrazovanju, te će precizno biti navedeno da kodeks donosi ministar za obrazovanje, i da će pedagoški karton biti obavezan od predškolske ustanove do završetka srednje škole.
Ove aktivnosti ministarstvo provodi u saradnji s Filozofskim fakuletom i Fakultetom za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije.
Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta, istakla je profesorica Dženana Husremović, radi na razvoju matrice indikatora za prepoznavanje djece pod rizikom.
- Od 20. do 26. juna organizirat ćemo ljetnu školu, nakon koje će djeca i obrazovno osoblje znati primijeniti svoja znanja u slučaju izvršenog nasilja nad djecom i to kroz elemente poznavanja zakona i protokola u BiH, fenomenologije nasilja nad djecom, sistema ranog prepoznavanja takvih slučajeva i slično – rekao je šef Katedre za kriminologiju Edo Muratbegović.
Svi zainteresovani za pohađanje škole mogu se prijaviti do 20. maja putem online formulara na stranici www.summerschool.ba.
(Fena)