Tegeltija: Reformska agenda će biti srž novog aranžmana sa MMF-om
Realno je očekivati da do kraja juna bude usaglašen aranžman sa MMF-om, a nakon toga da budu dogovorene i tranše kredita, rekao je jučer na Jahorina ekonomskom forumu ministar finansija RS-a Zoran Tegeltija.
Naveo je da se radi o petogodišnjem aranžmanu u iznosu od 1,05 milijardi KM i da za sada postoji veliki stepen saglasnosti sa Misijom MMF-a po svim pitanjima. Što se tiče sadržaja pitanja namjere koje trebaju usaglasiti bh. vlasti naveo je da u njemu neće biti ništa što već nema u reformskoj agendi.
"Naravno, uvijek postoji nešto od prethodnih mjera što se treba ispuniti" dodao je Tegeltija.
"Prethodne mjere su sadržane u pismu namjere. Definirano je da aranžman ne može biti odobren dok se te stvari ne realiziraju. Naša ključna prethodna mjera koju nismo mogli dogovoriti sa MMF-om je još u 2015. bila zakon o radu. Poznato nam je da je on sada usvojen i u RS-u i u Federaciji", kazao je Telgetija.
Sudbina Banke Srpske je bila dio pregovora i MMF-u je prihvatljiv prijedlog RS-a, iako je prvi prioritet bio da se ona likvidira. Vlada RS-a insistirala je da ona ne bude likvidirana nego da se transformira u finansijsku organizaciju koja će se baviti samo poslovima platnog prometa. No, Tegeltija navodi da je MMF-u prihvatljivo i jedno i drugo rješenje. Ključno je kakav će stav imati Agencija za bankarstvo, poručio je Tegeltija.
Naveo je da će novi zakon o bankama, na kojem se radi već godinu dana, sasvim sigurno biti dio pisma namjere.
O tome koliko će BiH još moći funkcionirati ukoliko novac MMF-a uskoro ne dođe naveo je da smo već skoro tri godine bez novca međunarodnog fonda i da funkcioniramo bez problema. ''Ključna stvar aranžmana sa MMF-on je to da su bez njega upitne sve aktivnosti sa Svjetskom bankom i Evropskom komisijom. Nama je važno da imamo aranžman sa MMF-om kako ne bi došlo do zastoja u aranžmanu sa EU’’.