KO SDP: Izmjene i dopune Izbornog zakona su klasična obmana i podvala za građane
Kantonalna organizacija SDP BiH Sarajevo iskazala je zabrinutost za ishitrene izmjene Izbornoga zakona donesene od strane Interresorne radne grupe za izradu izmjena izbornog zakonodavstva.
"Ove izmjene mogu itekako utjecati na politički poredak. Svjesni činjenice da je Izborni zakon najvažniji dokument svake demokratske države nakon njenog Ustava, te važnosti ovoga dokumenta za demokratski poredak i uređenje države, KO SDP BiH Sarajevo je održao raspravu o izmjenama i dopunama ovoga zakona. Smatramo da je krajnje neozbiljno i nedopustivo da se vlasti u Bosni i Hercegovini nisu ozbiljno pozabavili pitanjem Izbornoga zakona sa konkretnim prijedlozima i izmjenama koje će ići u korist održavanja izbora s najvišim demokratskim standardima. Izmjene koje se predlažu su krajnje kozmetičkoga karaktera i umjesto da budu u korist svih građana Bosne i Hercegovine one su namijenjene samo zadovoljavanju partikularnih interesa užih krugova unutar nacionalnih stranaka", kaže se u saopštenju SDP-a.
Iu SPD-a ističu da neke od bitnih stvari na koje je jako važno ukazati, a nisu obuhvaćene, niti adekvatno riješene ovim zakonom su:
Nerješavanje pitanja Sejdić – Finci kao i predmet Zornić i Pilav. To predstavlja krupan problem i sramotno je da vlasti zaobilaze provođenje presude jednog od najviših pravnih organa kao što je Sud za ljudska prava.
Bez odredbi za Mostar u Izbornom zakonu ovi izbori ne mogu biti ni fer, ni slobodni a posebno ne demokratski. Sramotno je da u jednom gradu kao što je Mostar ljudi već osam godina nemaju osnovno demokratsko prava da biraju i budu birani.
De jure liste ostaju otvorene ali de facto se zatvaraju sa podizanjem praga unutar otvorene liste na 30% na Općim i 15% na lokalnim izborima. Ovo posebno ugrožava položaj žena na listama te njihovu mogućnost prolaska na izborima.
"Smatramo da se mora riješiti problem popunjavanja Doma naroda Federalnog parlametna BiH, kao i problem promjene nacionalnog identiteta između dva izborna ciklusa koji mora biti riješen ovim zakonom. Mandati osvojeni na izborima moraju biti u vlasništvu partije, a nikako u vlasništvu pojedinca. Nema odredbi o raspuštanju Parlamenta i provedbi vanrednih izbora", naglašava se u saopštenju.
Također su istakli da zabrinjava činjenica da je predložen enormno povećan broj potpisa za verificiranje kandidatura.
"Izmjene koje predlaže trenutna vlast su krajnje prividnoga karaktera i što više imaju i diskriminirajuće elemente. Za izmjene i dopune ovoga zakona trebala je biti na vrijeme provedena Javna rasprava i na vrijeme su trebali biti provedeni njeni zaključci. Umjesto konkretnih prijedloga vlast i dalje baca prašinu u oči svojih građana i radi na urušavanju demokratskog poretka", zaključuje se.