Hrvatski promemorij: Kako podijeliti Travnik, a da baš ne bude podijeljen kao Mostar?

Bosna i Hercegovina
Hrvatski promemorij: Kako podijeliti Travnik, a da baš ne bude podijeljen kao Mostar?
Hrvati iz SBK-a podsjećaju predstavnike Međunarodne zajednice da je Ustav Federacije BiH, kao i Ustav SBK-a, predviđao jednako uređenje Travnika i Mostara, ali to nije u stvarnosti ostvareno radi intervencije visokokg predstavnika.

Nekadašnji Visoki međunarodni predstavnik Paddy Ashdown 2004. godine nametnuo je Statut Mostara kao i izborna pravila, a Ustavni sud FBiH poništio 2012. godine i proglasio ih diskriminatornim.

Počela su politička prepucavanja između tadašnji lokalnih političara i OHR-a, koja nisu, međutim, imala nikakvih posljedica na stvarni život građana Mostara, sve dok gradskim vijećnicima u Mostaru nije u novembru 2012. godine istekao mandat. Kako izbori zbog neusvajanja novih izbornih pravila nisu održani, vijećnici su sami sebi produžili mandat, no sadašnji Visoki predstavnik Inzko je intervenirao i tu njihovu odluku poništio.

Gradski parlament u Mostaru zbog toga nije mogao izglasati ni odluku o privremenom finansiranju što je stvorilo mnogo problema počevši od isplata plata gradskoj upravi, pa i u krajnosti problema svim drugim građana, kao u primjeru zaustavljanja odvoza smeća koje se gomilalo na ulicama grada.

Travnik kao Mostar?

Ovo sve je već davno ispričana priča i mnogi je znaju napamet, pogotovo što su se u aktuelnoj izbornoj godini obnovili razgovori oko konačnog rješenja grada Mostara i svih problema koje su vezane za njega.

Pa međutim, u jeku ponovnih razgovora za ustroj Mostara, dolazi nam, upravo radi toga, i isprva, čudna inicijativa iz Srednjobosanskog kantona. Predstavnici stranaka HDZ-a BiH, HDZ-a 1990, HKDU-a BiH, HSP-a i HSS-a su u Travniku potpisali „Promemorij travničkih Hrvata“ (promemorija (lat.), bilješka, podsjetnik; službeni dokument o tome šta treba činiti) u kojoj se traži „nikada provedena ustavna obaveza ustroja Travnika po jednakim principima kao i grada Mostara“.

etnicka-karta-sbk

U Promemoriju ovaj zahtjev zasnivaju na težnji ka pravednijoj političkoj reprezentativnosti predstavnika svih naroda i građana koji tu žive bez obzira na njihovu brojnost.

„Uvjereni smo da samo otvorenim dijalogom između demokratskih institucija i konstruktivnim prijedlozima u svrhu iznalaženja rješenja za postojeće probleme, uz suradnju svih odgovornih i relevantnih sudionika društveno-političkog života u Travniku, postižemo mogućnost sklada i razvoja naše lokalne zajednice temeljene na višestoljetnom međusobnom poštivanju i uvažavanju svih naroda i građana koji žive u Travniku.“ stoji u Promemoriji.

Da bi u potpunosti razjasnili zahtjev hrvatskih stranaka u Travniku, razgovarali smo sa Bojanom Domićem, predsjednikom HDZ-a Travnik da za Novi.ba objasni ovaj, naprvu, čudni zahtjev: „Kako se ne bi razumjele naše intencije pogrešno, mi želimo da ustrojstvo Travnika prati principe ustrojstva Mostara, a ne da ga direktno kopira. U praksi se dešava da jedan narod odlučuje u ime drugog, a mi želimo Travnik na principima pariteta moći naroda. To smo i iskazali u našem zajedničkom Promemoriju. Naša je intencija da u duhu dejtonske, a pogotovo ZAVNOBiH-ske BiH, ustrojimo Travnik, a to znači istinsku ravnopravnost i suradnju naroda. Time bi da stvorimo okvir u kojem ćemo moći da djelujemo za dobrobit svih građana i ravnopravan razvoj svih dijelova opštine. Kada već imamo jednu opštinu u BiH koja se izdvaja iz standardnog uređenja lokalne samouprave, radi specifične situacije multietničke strukture slične Travniku, onda neka nam ona bude vodilja za jedno uređenje bez dominacije jednog naroda nad drugim.“

Konkretno ustrojstvo Travnika stranke potpisnice ostavljaju za budući dogovor među njima i ostalim političkim subjektima, ali pridržavajući se principa koje su zadani u Promemoriju.

Nema pravne osnove

Halid Genjac, zastupnik SDA u Domu naroda Parlamentarne Skupštine BiH smatra zahtjev iskazan u Promemoriju neosnovanim i nepotrebnim. „Brčko i Mostar su jedine opštine koje se izričito spominju u Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu Federacije i kojima se daje poseban status i ustroj. Travnik nije spomenut i time obaveze domaćih političkih skupina i OHR-a za medijaciju u uspostavi posebnih oblika vlasti lokalne samouprave se odnose samo na njih.“

Na pomen Amandmana IX Ustava SBK-a, objavljenog 1998. godine, kojeg je OHR stavio van snage, naš sagovornik nije isprva znao dati komentar, jer se nije mogao sjetiti, ali obzirom da je OHR intervenisao i da u današnjem obliku Ustav SBK ne sadrži taj amandman, on ipak smatra da iskazani zahtjev za promjenu ustroja Travnika nema pravnog osnova.

Amandman o kojem je riječ, a kojeg je OHR stavio van snage, i SDA u tadašnjoj vlasti podržala, a na kojeg se sada pozivaju politički predstavnici travničkih Hrvata glasi: "Travnik, kao sjedište Srednjobosanskog kantona, organizirat će se kao gradska zajednica na osnovu istih principa kao i sjedište Hercegovačkoneretvanskog kantona."

SDA trenutno predlaže modernu podjelu Mostara, a Hrvati je zazivaju u Travniku po starom receptu.

Ne propustite