SAD ima 980 milijardi funti skrivenih offshore

Svijet
SAD ima 980 milijardi funti skrivenih offshore
Tehnološki gigant Apple, druga najveća kompanija na svijetu, offshore drži više od 181 milijarde dolara u svoje tri podružnice. General Electric, koji je primio 28 milijardi podrše za plaćanje poreza, je drugi sa 119 milijardi dolara offshore.

Američki korporativni divovi poput Apple-a, Wallmart-a i General Electrica ''zaštekali'' su 980 milijardi funti u poreskom raju offshore zemalja, unatoč tome što su primili stotine milijardi funti u podršci za poreske obveznike, stoji u izvještaju humanitarne organizacije koja se bori protiv siromaštva Oxfam. Na njihovoj web stranici nalazi se i peticija kojom pozivaju da se spriječi izbjegavanje plaćanja poreza, jer, kako oni prenose, time najsiromašnije zemlje u svijetu gube preko 170 milijardi vitalnih fondova namijenjenih njima.

U Oxfamu su naveli kako je njihov izvještaj ilustracija ''masivnog sistematskog zlostavljanja'' globalnog poreznog sistema. U izvještaju (kojeg možete pročitati ovdje) se navodi i kako je načina za izbjeći plaćanje poreza mnogo, ali je najpopularniji onaj koji podrazumijeva registriranje imovine, patenata, vlasništva i slično, na podružnice velikih kompanija negdje offshore. Bez obzira je li, npr., patent proizveden u SAD-u, ako je registrovan kao intelektualno vlasništvo podružnice neke firme na Kajmanskim ostrvima, plaćanje poreza se izbjeglo.

Tehnološki gigant Apple, druga najveća kompanija na svijetu, offshore drži više od 181 milijarde dolara u svoje tri podružnice. General Electric, koji je primio 28 milijardi podrše za plaćanje poreza, je drugi sa 119 milijardi dolara offshore. Microsoft je treći sa 108 milijardi, a među prvih deset su i farmaceutski div Pfizer i Googlova matična kompanija Alphabet and Exxon Mobil, najveća naftna kompanija koja nije u vlasništvu države koja proizvodi naftu. Tabelu svih kompanija, njihovih zarada, poreza, pozajmica i novca offshore pogledajte ovdje.

Ukupno, 50 najvećih kompanija u SAD-u zajedno imaju 11.2 triliona $ u federalnim pozajmicama i kreditima. Novac ušteđen (zarađen) od neplaćanja poreza koristio se za lobiranje u političke svrhe. Svaki dolar potrošen za lobiranje ovim kompanijama omogućio bi 130$ poreskih olakšica i više od 4.000$ državnih zajmova. A ove firme su ukupno potrošile više od 2,6 milijardi dolara na lobiranje. Zanimljivo je i to da je, npr. u Washingtonskom konkresu svaki kongresmen podržan sa u prosjeku 21 lobistom. Na utjecanje na glasove potroši se u prosjeku 6 miliona svake godine, samo u Washingtonu.

Robbie Silverman, porezni savjetnik u Oxfam-u, za Guardian je rekao: "Ne možemo nastaviti sa ovakvom situacijom u kojoj bogati i moćni ne plaćaju poreze, a ostavljaju nas da podmirimo račune. Vlade cijeloga svijeta moraju raditi skupa na zaustavljanju i gašenju ''poreskog raja"."

Usporedba - plaćeni porez na jednoj strani, pozajmice i krediti na drugoj:

01

Izvor: The Guardian/Oxfam UK/Oxfam International

 

 

 

 

Ne propustite