Objavljen tajni dnevnik čovjeka koji je stvorio Adolfa Hitlera
Dnevnik koji je Alfred Roseberg, jedan od najbližih saradnika Adolfa Hitlera vodio od 1934. do 1945. otkriva mnoge pojedinosti iz života nacista i daje odgovor na pitanje ko je Hitlera uvjerio u okrutnu politiku, piše NY Times.
Alfred Rosenberg u svom je ličnom dnevniku zapisao razgovore koje je vodio s Hitlerom, a među njima je i onaj u kojem ga je uvjerio da je boljševička revolucija u Rusiji povezana s globalnom jevrejskom urotom. Zbog toga su, tvrdio je, Jevreji prijetnja Njemačkoj.
Kao 26-godišnjak, Alfred Rosenberg je u januaru 1919. pristupio nacistima. Hitler se stranci priključio tek u septembru te godine, a Rosenberg je bio taj koji ga je od tog trenutka uzeo pod svoje i stao mu puniti glavu idejom da su iza Oktobarske revolucije i uspostavljanja SSSR-a stajali Jevreji.
Rosenberg koji je rođen u Talinu u Estoniji, kao etnički Nijemac, a studirao u Rigi i Moskvi, 1918. od boljševika je pobjegao u Njemačku. 1920. Hitleru je predstavio ideološko opravdanje za napada na SSSR 1941. i širenje 'Lebensraum-a'.
Autor je knjige 'Mit dvadesetog vijeka' koja se prodala u više od milion primjeraka, a od 1941. do 1945. bio ministar okupiranih istočnih teritorija.
1945. na sudu za ratne zločine u Nurnbergu osuđen je na smrt.
'Smatram da je Rosenberg imao presudan uticaj na oblikovanje Hitlerove filozofije u 1920-ima, dok je Hitler još donekle razmišljao o svemu. Rosenbergova važnost je u tome što je njegove ideje, koje su bile isključivo teorijske, Hitler pretvorio u stvarnost', rekao je šef Goebelsova ministarstva propagande, zatvorskom psihijatru.
Sudija koji je Roseberga osudio na smrt prozvao ga je 'intelektualnim visokim sveštenikom ideologije o nadmoćnoj rasi'.
Njegov dnevnik u posjedu je Muzeja holokausta te je objavljen na internetu. Istoričar Henry Mayer koji je proučavao dnevnik rekao je da nigdje u dnevniku Rosenberg ne spominje kako Jevreji trebaju biti istrijebljeni, već se proteže izraz 'iseliti ih iz Evrope'.