Grčka: Migranti pokidali bodljikavu žicu!
Stotine migranata i izbjeglica na grčkom ostrvu Hios pokidali su bodljikavu žicu oko centra gdje su bili smješteni i iz protesta krenuli ka luci, rekli su policijski zvaničnici.
Oko 1.500 migranata koji su stigli na Hios poslije 20. marta kada je postignut dogovor EU i Turske o njihovom vraćanju u Tursku, grčke vlasti su smjestile u prihvatni centar koji su oni jutros napustili.
Na snimcima koje su objavili neki grčki portali vidi se kako na izbjeglice, uglavnom žene i djeca noseći svoje stvari idu putem ka luci na ostrvu, prenosi Reuters.
Portparol policije za sjevernoegejski region kojem pripada Hios kaže da je oko 300 ljudi napustilo centar te da policija prati situaciju.
- Oni kažu da neće da se vrate u Tursku i da se plaše za svoju sigurnost nakon jučerašnjih nereda - rekao je neimenovani policijski zvaničnik na Hiosu.
Policija je, prema njegovim riječima, pokušala da ih ubijedi da se vrate, ali su oni odbili i sada su krenuli ka luci na Hiosu", dodao je on.
Prije dogovora EU i Turske o vraćanju migranata, oni su mogli slobodno da se kreću po ostrvu, da napuste kampove i da trajektima odu na grčko kopno odakle bi uglavnom nastavili na sjever pa preko Balkana do zapadne Evrope.
Ali, od 20. marta grčke vlasti su ih smjestile u pet centara na egejskim ostrvima Samos, Hios, Lezbos, Kos i Leros.
Tanjgu/Informer