Trilateralni sastanak Hrvatske, Slovenije i Austrije: Kompletirati Europu u kojoj se nalaze zemlje jugoistočne Europe
U Muzeju Stari grad Varaždin sastali su se po treći put predsjednici Hrvatske, Slovenije i Austrije. Teme sastanka bile su migrantska kriza, proširenje EU na jugoistok Europe, pitanje granice između Hrvatske i Slovenije i gospodarstvo. Grabar-Kitarović i Pahor najavili su uskoro posjet Makedoniji, javlja Anadolu Agency (AA).
Završen je trći trilateralni susret predsjednika država Hrvatske, Slovenije i Austrije u mandatu Kolinde Grabar-Kitarović.
Predsjednici su razgovarali o europskoj solidarnosti sa naglaskom na migrantsku krizu, o jačanju veza država na prostoru srednje Europe te o nastavku procesa euroatlantskih integracija zemalja jugoistočne Europe.
Predsjednici su izrazili zabrinutost usložnjavanjem migrantske krize i posljedicama na migrante, na države iz kojih migranti dolaze kao i na države na tzv. balkanskoj ruti, kao i zbog erozije europskih vrijednosti.
Grabar-Kitarović je kazala kako su pokazali zabrinutost stanjem na makedonsko-grčkoj granici i stanjem u Grčkoj, te rekla kako treba pokazati humano lice i pronaći konkretna rješenja koja bi otklonila korjenske uzroke migracija. Grabar-Kitarović i Pahor su najavili uskoro posjet Makedoniji i makedonskoj granici kako bi se uvjerili u stanje na terenu te pružili potporu toj zemlji. Grabar-Kitarović je istaknula i kako je ključno pitanje suradnje sa Turskom, ali i pitanje kontrole granica europskih zemalja.
Predsjednica je istaknula važnost jačanja inicijative Jadran – Baltik - Crno more za snaženje kulturnih i gospodarskih veza.
Predsjednica Hrvatske je izjavila kako su se na sastanku složili da će dati zamah procesu euroatlantskih integracija zemalja jugoistočne Europe.
Austrijski predsjednik Heinz Fischer istaknuo je kako je solidarnost u Europi ključna za rješenje migrantske krize. Naglasio je kako ni Njemačka niti bilo koja država EU to pitanje ne može riješiti samostalno.
Kazao je kako se radi o dosad neviđenom fenomenu izbjeglica i kako instrumentarij zemalja EU nije pripremljen na takvo nešto. Dodao je kako taj instrumentarij i pravni poredak treba popraviti i proširiti te kako ulaže nade u aktualne pregovore u Bruxellesu, i kako treba pronaći rješenje sa Turskom.
Ficher je izjavio kako treba sve sve učiniti da se riješi ukidanje viza za Tursku koja ima 80 miliona stanovnika.
„Pravo na azil je jedno od nastarijih prava u EU i to ne smijemo zaboraviti“, poručio je Fischer.
Fischer je zaključio kako se osjeća napredak zapadnog Balkana prema europskim integracijama, iako je EU zauzeta izbjegličkom krizom i opasnošću od terorizma te pitanjem Velike Britanije.
„Unatoč svemu, ovaj proces treba nastaviti kako bismo kompletirali Europu u kojoj se nalaze zemlje jugoistočne Europe“, rekao je Fischer.
Slovenski predsjednik Borut Pahor je poručio:
„Želimo da BiH ne ostane samo mirna država, nego da se ojača kao država sigurnosti i blagostanja koja će postati članica EU i ako tako odluči, članica NATO-a.“
Pahor je kazao kako je područje jugoistočne Europe unatoč izbjegličkoj krizi ostalo sigurno.
Istaknuo je kako je potreban dogovor na razini EU o relokaciji i preraspodjeli izbjeglica kako bi pojedne zemlje mogle imati konkretne humane politike.
Borut Pahor je kazao kako arbitražni sud još uvijek radi i kako i dalje proučava okolnosti, te kako očekuje da će donijeti svoj sud o granici između dviju zemalja.
„Želio bih svima s obje strane granice poručiti da razmisle o arbitražnom sporazumu budući da je u Sloveniji bio prihvaćen na plebiscitu, s obzirom da je to bio uvjet za hrvatsko članstvo u EU“, poručio je Pahor.
Predsjednica Grabar-kitarović poručila je pak kako je za Hrvatsku proces na arbitražnom sudu nepovratno kompromitiran te kako Hrvatska ima za cilj drugi način razrješenja tog pitanja, a hrvatski zahtjev prema sudu je da se raspusti.