OCJENA RADA FEDERALNE VLADE: Godina je prošla puna bruka...

Bosna i Hercegovina
OCJENA RADA FEDERALNE VLADE: Godina je prošla puna bruka...
Vlada je izmijenila uredbu svojih prethodnika iz 2013. godine kojom su nagomilane naknade svedene na samo 1 KM mjesečno. Umjesto markice, Novalić i njegovi ministri sebi su povećali primanja i naknade za 250, odnosno 300 KM. Zanimljivo, niti ovo povećanje Novalić nije imao potrebu objasniti pravdajući se zauzetošću zbog provođenja reformskog kursa.




Vjerujte da su tu tri esencijalne životne namirnice, a ostalo su nebitne stvari. Sama činjenica da mi trošimo milijardu KM na mobitele i komunikaciju govori da na to trošimo više nego na hljeb i ulje. – premijer FBiH Fadil Novalić

Reformski kurs Vlade FBiH, koja u martu obilježava prvu godinu svog slavnog postojanja, odavno je u rikvercu. Premijer Fadil Novalić i odabrano koalicijsko društvo iz HDZ BiH i SBB-a, osim po hvalospjevima plasiranim u propagandnoj medijskoj mašineriji, ostat će upamćeni kao vlast koja je u najkraćem vremenskom roku građanima u FBiH ispostavila najveći broj nameta i poskupljenja. Nemoguće je pronaći barem jedan mandatni mjesec aktuelne vlade u kojem se nije dogodilo ili nije najavljeno novo poskupljenje. I sve to u ime famoznih reformi i popunjavanja sve dubljih budžetskih dubioza. Kada je potkraj prošlog ljeta vlada donijela odluku o poskupljenju električne energije, premijer Novalić je izjavljivao: “Imamo oko 800.000 domaćinstava. Naša ideja je da se kod 700.000 imućnijih porodica poveća cijena struje za recimo dva ili tri procenta da bismo do nekih 100 kilovata subvencionirali ovih preostalih 100.000 ugroženih porodica”.

Ekspertiza za 200 KM

O tome kako su i po kojim kriterijima Novalićevi eksperti došli do podatka o čak 700 hiljada imućnih porodica, premijer nije dao objašnjenje. Istina, stigao je tek da navede da se “poskupljenje struje odvija po švicarskom modelu” ma šta to značilo. I dok su građanima po “švicarskom modelu” ispostavljali namete, federalni su ministri polutajno i bez medijske pompe donijeli Uredbu o izmjenama Uredbe o naknadama koje pripadaju članovima Vlade FBiH i njihovim savjetnicima. U prijevodu, Vlada je izmijenila uredbu svojih prethodnika iz 2013. godine kojom su nagomilane naknade svedene na samo 1 KM mjesečno. Umjesto markice, Novalić i njegovi ministri sebi su povećali primanja i naknade za 250, odnosno 300 KM. Zanimljivo, niti ovo povećanje Novalić nije imao potrebu objasniti pravdajući se zauzetošću zbog provođenja reformskog kursa.

Umjesto toga, građane je, kao što je poznato, optužio za rastrošnost i razbacivanje novca na komunikacijsku tehnologiju. Osim toga, iz Vlade su u više navrata poručivali da se minimalne plate radnika ne bi smjele povećavati zbog “opasnosti od zaustavljanja ukupnog ekonomskog rasta FBiH”!? To je premijer Novalić izjavio tokom pregovora s Udruženjem poslodavaca i sindikata u vezi s usaglašavanjem rješenja Općeg kolektivnog ugovora kao integralnog dijela novog Zakona o radu. A i taj zakon koji je, to znamo, prošao tijesnom većinom u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta, u Domu naroda je, presudit će nedavno Ustavni sud FBiH, usvojen neustavno.

Pravni ekspert Nedim Ademović tim je povodom izjavio: “Smatram da svi akti koji su donijeti po osnovu novog Zakona o radu, a koji je Ustavni sud FBIH stavio van snage zbog neustavnosti procedure njegovog usvajanja, ostaju na pravnoj snazi. Jer, u vrijeme kada su ti akti stupili na snagu, novi Zakon o radu bio je na snazi, pa samim tim bio je i važeća pravna osnova iz koje su se crpile nadležnosti, funkcije, legitimiteti... Međutim, držim opravdanim da svi pravni subjekti koji smatraju da su im povrijeđena njihova prava, jer su zasnovana na normama koje su neustavne, imaju pravo zatražiti od nadležnih institucija reviziju. Ipak, mora se dokazati veza između neustavnosti i povrede ličnih prava. Sama činjenica da je Zakon o radu proglašen neustavnim, nije dovoljna, po mom mišljenju. U svakom slučaju, sada je veoma bitno da dobijemo presudu Ustavnog suda FBiH što prije, jer je objava ove odluke sama po sebi izazvala veliku paniku i pometnju među interesnim zajednicama. S druge strane, važno je da javna vlast odreaguje promptno i da ispoštuje zahtjeve Ustavnog suda FBiH, na koje je uputio u svojoj presudi. Tako će se amortizovati posljedice koje su izazvane proceduralnom neustavnošću usvajanja Zakona o radu”.

Simbolični Ustavni sud

Ovo nije prvi put da Vlada FBiH, te koalicija koja je podržava u parlamentima, zakone i odluke donosi neustavno i nezakonito. U novembru prošle godine Ustavni sud je također poništio jednu od spornih odluka Novalićevog kabineta. A odnosi se na Uredbu o upravljanju preduzećima zbog koje je svojevremeno Demokratska fronta napustila vladajuću koaliciju i otvorila prostor SBB-u da uskoči u vladajući voz. Od donošenja sporne uredbe do odluke Ustavnog suda o njenoj neustavnosti prošlo je više od šest mjeseci, tokom kojih su vladajući imenovali svoje kadrove na više stotina pozicija i koji se i danas tu nalaze. I onda se Miloradu Dodiku ispostavljaju računi iz FBiH zbog njegovog nepoštivanja sudskih odluka, dok Novalić i njegova vlada čine isto. Samo malo “neustavnije”.

“Povećali smo simbolično naknadu za putnička vozila tako da ćemo sa tih nekoliko dodatnih maraka, a imajući u vidu da su takva vozila brojna, prikupiti sredstva da ih možemo preusmjeriti na održavanje cesta. Također, povećanjem naknade za putnička vozila, a umanjenjem za autobuse, pokušavamo stimulisati građane da koriste više javni prevoz” – poručili su nedavno iz federalne Vlade objašnjavajući svoju odluku o povećanju cijena registracije motornih vozila. O tome kakve veze ima korištenje gradskog saobraćaja u situaciji kad svakako morate registrovati vlastiti automobil ukoliko imate namjeru da ga koristite, iz Vlade nam nisu pojasnili. Ali su zato najavili da će novac prikupljen na ovaj način biti iskorišten u cestogradnji. Koja je, da se razumijemo, u posljednjih godinu dana potpuno obustavljena.

Moguće da je senzibilni premijer odlučio da radnicima ponudi malo neplaćenog odmora nakon njihovog mukotrpnog rada tokom mandata prethodne vlade, kada je izgrađeno osamdesetak novih kilometara autoputa. U prvoj godini mandata, Novalićeva vlada je izgradila, otprilike, između metar i dva metra moderne autoceste. Osim toga, vlast je u posljednji trenutak odustala od najavljenog smanjenja penzija iako je u prvim danima svog postojanja najavljivala masovno povećanja. Masovna povećanja da, ali samo u nametima kojim građani pune naš budžet, krilatica je Vlade koja ovih dana obilježava svoju prvu godišnjicu. Kao rođendanski poklon premijer Novalić i njegovi ministri već su najavili povećanje akciza na naftu i naftne derivate (iako na svjetskoj berzi nafta nikad nije bila jeftinija u posljednjih dvadesetak godina), poskupljenje auto plina, piva i alkoholnih pića… A sve u cilju akcije povećanja nameta za bh. privredu i cjelokupno društvo, na reformskom kursu, do konačne potvrde da će Vlada Fadila Novalića sigurno i nakon prve, propustiti nešto korisno uraditi i u narednim godinama svog slavnog postojanja.

Preuzeto iz martovskog izdanja magazina Prizma

 

Ne propustite