Nakon rata u Siriji, svijet više nikada neće biti isti

Svijet
 Nakon rata u Siriji, svijet više nikada neće biti isti
Islamska država je izazvala zabrinutost, strah i teror širom svijeta. Ali, kako je ova teroristička grupa nastala? Upravo tokom pogoršanja sukoba u Siriji najekstremniji ogranak već urušene Al Kaide odvojio se i oformio trenutno najozloglašeniju terorističku grupu u svijetu.

Da li smo svjesni  kolike je promjene svijetu donio ovaj rat?

Sukobi u Siriji imaju veliki uticaj na globalnu politiku. Za skoro pet godina više od 250.000 Sirijica je izgubilo život u građanskom ratu koji je započet antrežimskim protestima. Više od 11 miliona ljudi je bilo primorano da se iseli. 


Uspon ISIL-a

Islamska država je izazvala zabrinutost, strah i teror širom svijeta. Ali, kako je ova teroristička grupa nastala? Upravo tokom pogoršanja sukoba u Siriji najekstremniji ogranak već urušene Al Kaide odvojio se i oformio trenutno najozloglašeniju terorističku grupu u svijetu.
Tokom 2014. godine članovi Islamske države osvojili su Raku, grad u istočnoj Siriji i započeli osvajanje iračkog grada Mosul. Islamska republika je zauzela površinu koja po veličini jednaka Velikoj Britaniji. Tokom osvajanja ne samo da su otimali oružje i bogatsvo, već i ljude. Poznati su po seksualnom ropstvu, uništavanju državne vojske i egzekucijama protivnika na jeziv način.

Islamska država predvodila je terorističke napade od Francuske pa sve do Jemena. I što najviše zabrinjava, na hiljade mladića i djevojaka iz Evrope im se pridružuje.

Rat u Siriji još jednom je promiješao karte i na geopolitičkoj sceni svijeta.

sirija-2


- Postoji samo jedan čovjek na svijetu koji bi mogao da okonča rat u Siriji samo jednim telefonskim pozivom, a to je Vladimir Putin - rekao je britanski sekretar spoljnih poslova Filip Hamond. Ruski predsjednik obnovio je uporište na Bliskom istoku nakon mnogo godina. Borbeni avioni, saradnja sa Asadom i zveckanje oružjem doveli su i do niza novih međunarodnih incidenata, poput onog u kome je Turska oborila ruski borbeni avion zbog toga što je, prema tvrdnjama Ankare, upao u turski vazdušni prostor.

Kada je Evropska unija dogovorila otvorene granice za svoje članice nije ni sanjala da će se na tim granicama naći i migranti i to uglavnom iz Sirije. Hiljade njih su umrli pokušavajući da se dokopaju kopna.
Veliki talas izbjeglica koji se ne smanjuje doveo je u pitanje otvorenost evropskih granica, ali je vratio na velika vrata i ksenofobiju. Na vrhu svoje monetarne krize i velikog broja migranata, jedinstvo Evrope je ugroženo. Na evropskim granicama, koje su do juče prelažene bez zaustavljanja, sada je pozicionirana vojska.

Broj izbjeglica u Evropi ne može da se poredi sa brojem izbjeglica koje pristižu u zemlje koje okružuju Siriju. Turska, Liban i Jordan primili su oko 4,4 miliona izbjeglica iz Sirije, a u Libanu sada čine petinu populacije.

Sukob u Siriji donio je i preraspodjelu moći u regionu. Uticaj šiitskog Irana se sada proteže od Bejruta do Teherana, a ne manjka uticaj i na vlade u Bagdadu i Damasku.
Vođa Iranske revolucionarne garde posjetio je Rusiju, a često je bio raspoređen i na teritoriji Sirije i Iraka. U Libanu, Iran podržava Hezbolah, militantnu partiju koja je protjerala Izrael sa juga zemlje 2000. godine. Poslala je na hiljade boraca kako bi pomogli Asadu u Siriji.

( independent.co.uk)

Ne propustite