Revolucionarno otkriće: Ovim zahvatom sljepoća bi mogla postati stvar prošlosti
Katarakta je uzrok više od polovine slučajeva sljepoće u svijetu. Oko 20 miliona ljudi širom svijeta ima zamućenje očne leće. Katarakta se obično javlja kako starimo, ali ima slučajeva djece rođene sa kataraktom.
Danas očni ljekari laserskim tretmanom omekšaju i razlome leću koja se zatim ispere i zamjeni novom. Umjetna intraokularna leća, implantirana u oko može izazvati razne komplikacije, posebno kod djece.
Iz Kine stiže vijest da je obavljena pionirska operacija regenerisanja očne leće kod djece. Tehniku su naučnici opisali u časopisu Nature.
Podstakli rast nove leće
Aktivirali su matične stanice u oku da bi podstakli rast nove leće. Stručnjaci ovo smatraju jednim od najsuptilnijih dostignuća u regenerativnoj medicini.
Leća sjedi odmah iza zjenice i usmjerava svjetlo na retinu. Tehnikom koju su razvili naučnici sa Sun Yat-sen University i University of California, San Diego, uklanja se zamućena katarakta sa unutrašnjosti leće, malim rezom. Važno je da vanjska površina, kapsula leće, ostane netaknuta. Ova je struktura obrubljena epitelnim matičnim stanicama koje regenerišu nastalo oštećenje.
Djeca danas imaju normalan vid
Testovi na zečevima i majmunima pokazali su se uspješnima pa je tehnika testirana na dvanaestero djece. Nakon osam mjeseci leća se obnovila na normalnu veličinu. Po prvi puta se regenerisala cijela leća.
Djeca, operisana u Kini, danas imaju normalan vid. Ova tehnika dramatično smanjuje komplikacije. Ali potrebno je još kliničkih ispitivanja prije nego ovo postane standardna procedura.
Zahvat je rađen na djeci jer su njihove epitelne matične stanice leće mlade i brže se obnavljaju. Započeta je primjena ove tehnike na starijim ljudima i rezultati su ohrabrujući. Ovaj sasvim novi pristup liječenja katarakte u pedijatriji je znatno poboljšao perspektive liječenja jer se regeneriše vlastita leća koja raste na prirodni način. Kod odraslih će to biti nešto teže.
Ovo je jedno od najvećih dostignuća regenerativne medicine
Dr Duško Ilic, naučnik koji se bavi matičnim stanicama na King’s College u Londonu kazao je da je ova studija jedno od najvećih dostignuća na polju regenerativne medicine do sada.
Dr Zhang, jedan od naučnika sudionika istraživanja, smatra da ciljanje matičnih stanica koje su već u oku ima veliki potencijal za buduće liječenje širokog spektra bolesti od degeneracije makule do glaukoma. Druga studija sa Osaka Univerziteta u Japanu i Cardiff Univerziteta uspjela je uzgojiti tkiva u laboratoriju koja bi mogla vratiti vid ljudima sa oštećenjem rožnice, prenosi Telegram.hr.