Ovaj korijen ima iznenađujuća ljekovita svojstva
Čičak je neugledni korijen iz kojeg raste divan cvijet. Potiče iz Azije, ali je rasprostranjen i po Sjevernoj Americi i Europi. Može se naći na neobrađenim poljima, uz ceste, potoke i rijeke.
Ljekovita svojstva čička prepoznata su za mnoge bolesti i tegobe: upale usne šupljine, za smirenje kašlja, kod oteklina limfnih žlijezda na vratu, za stvaranje bijelih krvnih zrnaca, pri poticanju apetita i bolju probavu, za bolji rad mjehura i bubrega, za dezinfekciju kože.
On djeluje protuotrovno i dezinficira cijeli organizam. Liječi sve vrste čireva, skrofula, gihta, zastarjelih reumatskih bolesti, vodenih bolesti i kod trovanja živom. On je vrlo dobar borac protiv svih osipa, bolesti usne šupljine, ranica, lišajeva, ekcema, gnojnih rana ali i kod upale želuca, i protiv bolne reume. Ljudi ga od davnina koriste gotovo za sve vrste što vanjskih što unutrašnjih oboljenja a dobar je i za rast te obnavljanje kose.
Svi dijelovi ovog korijena su ljekoviti, od sjemena do cvijeta.
I sami možete spremiti nekoliko pripravaka od čička koji će pomoći vašem zdravlju:
Čaj od čička se sprema tako da usitnjeni korijen prelijete kipućom vodom i ostavite da se lagano kuha 3 minute. Kada je skuhan, čaj ostavite 10-15 minuta da odstoji. Pijte ga zaslađenog medom nekoliko puta dnevno ili ga koristite za obloge.
Ulje od čička napravite tako da svježi korijen prelijete čistim alkoholom i ostavite u zatvorenoj posudi da odstoji 15-ak dana. U mješavinu dodajte maslinovo ulje, te sve ostavite prekriveno gazom da stoji još 4 sedmice. Alkohol će s vremenom ishalpiti, te smjesu nakon toga procijedite i čuvajte na hladnom mjestu.
Čičak možete koristiti i kao losion za kosu. Svježi korijen prelijte kipućom vodom i kuhajte 10-ak minuta. Nakon kuhanja dodajte jabučni ocat i narezani crveni luk. Ostavite tako da odstoji cijeli dan, a kasnije procijedite. Ovaj losion nanesite na glavu i pustite da stoji sat vremena, nakon toga isperite. Ovaj postupak ponavljajte dokle god je potrebno.