Rak dojke: Rizični faktori i simptomi
Šta je RAK DOJKE?
Rak je jedno od najčešćih malignih oboljenja kod žena. U prosjeku, jedna od osam žena obolijeva od raka dojke. Ukoliko se bolest otkrije u ranom stadijumu, postoje velike šanse da će se osoba izliječiti. Čak i u odmakloj fazi bolesti rak dojke ne mora da se završi smrtnim ishodom. Svaka dojka ima 15 do 20 režnjeva, koji imaju manje odsječke, lobule. Tanke cijevi nazvane duktusi povezuju režnjeve i lobule. Najčešći tip zloćudnog tumora dojke je duktalni zloćudni tumor. Nalazimo ga u duktalnim stanicama. Zloćudni tumor koji nastaje u režnjevima ili lobulima naziva se lobularni zloćudni tumor. Lobularni zloćudni tumor češće nalazimo u obje dojke nego je to slučaj u drugih vrsta zloćudnih tumora dojke. Inflamatorni zloćudni tumor dojke je najrjeđa vrsta zloćudnog tumora dojke. Kod ove bolesti dojka je topla, crvena i natečena. Nasljedni zloćudni tumor dojke čini otprilike 5 do 10 posto svih zloćudnih tumora dojke.
Koji su UZROCI?
Uzroci karcinoma dojke nisu poznati, ali istraživanja pokazuju da su ovo neki od mogućih uzroka:
-starenje – rizik oboljevanja raste postupno s starošću
-predhodno postojanje raka dojke
-postojanje raka dojke u porodici (nena, majka ili sestra)
-genetske mutacije –promjene u određenim genima
-rani početak menstruacije, kasna menopauza
-prva trudnoća nakon 30. godine
-izloženost zračenju
Koji su SIMPTOMI?
U ranim stadijumima karcinom dojke je bezbolan, a rak dojke simptomi na koje treba obratiti pažnju jesu:
o kvržica ili veća masa u dojci primijećena kod samopregleda dojki, obično bezbolna, čvrsta do tvrda sa nepravilnim rubovima,
o kvržica ili veća masa u pazušnoj jami,
o promjena u veličini ili obliku dojke,
o iscjedak iz bradavice, obično krvava ili bistra do žuta tekućina, može izgledati kao gnoj,
o promjena boje ili opipa kože na dojci, uvučena bradavica ili areola, naborane ili ljuskave, izgled narančine kore,
o crvenilo,
o pojačane/naglašene vene na površini dojke,
o moguća (kod uznapredovale bolesti) pojava ranica na koži,
o promjena u izgledu ili osjećaju bradavice, uvučena (retrakcija dojke), povećanje ili svrbež,
o nelagodnost u dojci samo na jednoj strani,
o povećanje dojke samo na jednoj strani,
o bol u kostima,
o gubitak težine,
o nateknuće ruke,
o bol u dojci.
SAMOPREGLED RAKA DOJKE
Od čega zavisi ishod liječenja?
Postoje takozvani „pognostički faktori“, koji se obavezno procenjuju za svaku pacijentkinju nakon operacije i pregleda odstranjenog tumorskog tkiva od strane patologa. Na osnovu veličine tumora, stepena njegove diferentovanosti, eventualne zahvaćenosti pazušnih limfnih žlijezda, kao i broja zahvaćenih žlijezda, te još nekih karakteristika tumorskog tkiva, posebno prisustva tzv. steroidnih i HER2 receptora, posebni stručni konzilijumi procjenjuju rizik relapsa (ponovnog javljanja bolesti) i predlažu dodatne mjere liječenja kako bi se ovaj rizik umanjio.
Kakve su šanse za izlječenje?
Ukoliko se rak dojke dijagnostifikuje u ranim stadijumima, 70 do 80 odsto pacijentkinja ima šanse za trajno izlječenje.
LIJEČENJE
Terapija i prognoza bolesti zavise od stadijuma, vrste i karakteristikama tumorskih ćelija, da li je tumor nađen i u drugoj dojci, godine života žene, težina, menopauzalni status i opšte zdravstveno stanje. Terapija je lokalna i sistemska. Lokalno liječenje podrazumijeva hiruško uklanjanje samog tumora-lumpektomija, dojke-mastektomija (djelimična, cjelokupna ili radikalna sa resekcijom aksila) i terapiju zračenjem usmjerenom na dojku i tkivo koje je neposredno okružuje. Sistematsko liječenje uključuje hemoterapiju i hormonsku terapiju. Ukoliko se kod bolesnice izvrši mastektomija, može se razmotriti rekonstrukcija dojke (plastika dojke).