Znakovi i simptomi astme
Šta je ASTMA?
Astma je hronična opstruktivna upalna bolest dišnih putova koja uzrokuje probleme pri disanju. Astma se javlja kada dušnice (bronhi) u plućima postanu preosjetlive, reagirajući na jednu ili više tvari koje neastmatičarima uopšte ne štete. Zbog te reakcije stijenke dišnih puteva oteknu i počnu lučiti sluz, čime se smanjuje prostor potreban za ulazak zraka u pluća.
Koji su UZROCI?
Razni alergeni, aktivnosti ili uvjeti mogu izazvati napad astme:
- grinje iz kućne prašine
- pelud
- životinjska prhut
- neki lijekovi
- neke namirnice
- moljci u namirnicama
- spore plijesni
- infekcija dišnih puteva
- duhanski dim
- automobilska isparavanja
- mirisne tvari što ih šire osvježivači zraka, parfemi, ljepila
- industrijske hemikalije i ostale tvari
- hladni zrak ili nagla promjena temperature
- tjelovježba
- jake emocije.
Koji su SIMPTOMI?
Glavni simptomi uključuju nedostatak daha, otežano disanje, kašalj i stezanje u prsima. Napadi variraju u težini, od blažeg nedostatka zraka do gušenja koje ugrožava bolesnikov život. Česti napadi astme su velika smetnja u svakodnevnom životu.
LIJEČENJE
Dvije vrste lijekova pomažu u liječenju i kontroli astme:
Lijekovi za dugoročnu prevenciju koji sprječavaju pogoršanje simptoma i daljnje napredovanje bolesti, te preveniraju akutne napadaje astme (posebno protuupalna sredstva). Lijekovi za dugoročnu kontrolu uključuju lijekove za inhaliranje i za oralnu primjenu: kortikosteroidi, beta-2-agonisti s produženim djelovanjem, teofilin s postupnim otpuštanjem, kromoni i antileukotrieni.
Lijekovi za brzo ublažavanje simptoma koji svojim brzim djelovanjem otvaraju dišne putove opuštajući mišiće koji se oko njih napinju tijekom napadaja. Za brzo ublažavanje akutnih simptoma i napadaja astme primjenjuju se bronhodilatatori kao što su beta-2-agonisti kratkog djelovanja, antikolinergici, teofilin kratkog djelovanja, te adrenergici za teške astmatske napadaje ili status astmatikus.